Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 22. února 2023, 14:58
Mají rádi procházky, přírodu a ruční práce. Zhruba před dvěma roky všechny tyto záliby spojili dohromady a výsledem jsou obrazy z květin, které nikdy neuvadnou. Dnes mají Veronika s Petrem dílnu, kde společně tvoří. Tisíce barevných kvítků v rámu zdobí stěny bytů napříč republikou a potěší i třeba jako dárek k narozeninám nebo blížícímu se MDŽ. Oblíbenou novinkou jsou také lisované svatební kytice. Zasoutěžte si s námi o dárkový poukaz v hodnotě 1000 korun.
„Zhruba před dvěma roky přišel onen první nápad. Spolu se svou švagrovou jsem přemýšlela, co bychom mohly vyrábět. Od malička hrozně ráda tvořím rukama a zároveň miluji kytičky. Takže nás napadlo, že by bylo skvělé dát je do rámu. Koukala jsem, jestli se tomu už náhodou někdo nevěnuje. Našla jsem zahraniční stránky, ale u nás nikoho. Takže jsem tento nápad přednesla svému příteli, který řekl, že udělat rám není problém a vyrobili jsme první dva prototypy,“ popisuje Veronika Mudrová první pokusy.
Šlo o vylisované kapradiny, které si přinesli z procházky v lese. Tyto minimalistické obrazy je následně utvrdily v tom, že se tomu chtějí dále věnovat a vznikl projekt LissWood. Zprvu neměli potřebné prostory, a tak využívali dílnu u Petrovo rodičů.
„Prvních asi sto obrazů také vzniklo u nás doma v obývacím pokoji, kde jsme je kompletovali a snažili se zdokonalit naše postupy. Dodnes máme doma testovací zeď, na kterou svítí nonstop slunce a kytičky tam doslova smažíme, abychom zjistili, jak dlouho naše úprava vydrží,“ prozrazuje spoluzakladatel LissWoodu Petr Kopačka.
Sesbírané květiny nejen lisují, ale ještě je dobarví nebo namoří, aby měly stále zářivou barvu. „Řešili jsme i samotný postup výroby. V zahraničí to totiž dělají tak, že namáčknou dvě skla na sebe. My jsme si to zkusili udělat po svém, takže tam necháváme malou mezírku mezi skly, což dá vylisovaným květinám větší prostor vyniknout a působí to více 3D dojmem,“ popisuje Petr.
Velmi populární jsou pestrobarevné obrazy z lučních květů, lidé mají rádi i levandule nebo kapradiny. Na výběr mají drobné obrazy, ale fantazii a rozměrům rámu se meze nekladou.
„V našem okolí jsme měli poměrně hodně nevěst, které netušily, co se svou svatební květinou. Některé si je na pár dní vystaví nebo je pověsí a nechají uschnout. Kytice ale časem ztratí barvu a rychle se na její krásu zapomene,“ uvažuje Petr.
A tak se zrodil nápad kytici zakonzervovat v podobě obrazu. Vyhrát si lze i s dekoračními prvky jako jsou třeba stužky, malá dřevěná srdíčka, perličky a další drobnosti.
Z prvních deseti svatebních obrazů se rázem staly stovky. Jen za loňský rok prošlo rukama šikovných Plzeňanů zhruba 200 kytic z celé republiky. Navázali také spolupráci se svatebními koordinátorkami nebo grafičkami, které na přání namalují nápis na sklo. Někdy jde o jména manželů, ale populární jsou i „uvítací cedule,“.
Některé nevěsty nechávají tvůrcům volnou ruku, ale většinou už mají představu. „Nejvíc frčí obrazy ve tvaru původního pugétu a osobně mi to přijde i nejvhodnější. Populární jsou také srdce i jiné obrazce. Snažíme se nevěstám doporučit, co by bylo nejvhodnější. Naštěstí si dají říct,“ říká se smíchem Veronika. Společně s nevěstou pak rozhodnou o velikosti obrazu, barvě rámu a dalších detailech. Důležité ale je, aby květina dorazila rychle.
„Obrazy visí už pár týdnů na stěně a mám z nich velkou radost! Jsem moc ráda, že jsem si objednala obrazů víc a vyzdobily nám byt na více místech! Máme krásnou vzpomínku na svatební den."
„Když je například svatba v sobotu, tak za nás je nejlepší zaslat květinu hned v pondělí, nejpozději v úterý. Nevěstám doporučujeme službu expresního doručení do druhého dne. Kytička je pak v krabici jen jeden den, což zvládne. Stonky stačí zabalit do mokrých kapesníků a vycpat krabici papírem. Hlavně žádný igelit! Máme zkušenost, že když zájemce dodrží naše instrukce, tak kytička cestu přežije. V pořádku k nám dorazila i jedna kytice ze Slovenska,“ popisuje Veronika.
Jakmile květina dorazí, tak ji rozeberou a dají lisovat. „V průběhu týdne lis i čtyřikrát převracíme a měníme mu papíry, aby květiny zůstaly hezké,“ prozrazuje Veronika. Samotné lisování trvá měsíc, poté sestaví první návrh obrazu a ten diskutují s nevěstou. „Když všechno rychle klape, tak výsledný obraz může mít doma pověšený do dvou měsíců. Máme standardní formáty A5, A4, A3, ale tím, že si rámy děláme sami, tak jsou naše možnosti takřka neomezené,“ pochvaluje si Petr.
Velmi populární jsou například dárkové poukazy. Pokud takový dárek zvažujete, dejte ho nevěstě určitě s předstihem, aby se vše stihlo domluvit. „Ideální scénář pro nás je ten, že nás osloví nevěsta už při samotné organizaci svatby. Zájem o tuto naši službu stále roste a bohužel ne vždy máme kapacitu přijmout všechny nabídky. Proto je ideální si včas rezervovat termín. Zatím fungujeme v malé dílně a naše kapacita je 10 až 15 kytic týdně. Občas se nám stalo, že se ozvali zájemci až po svatbě, ale když to šlo, tak jsme jim vyšli vstříc,“ vysvětluje Veronika.
Samotná životnost obrazu se pohybuje v řádu několika let. Časem může maximálně vyblednout, proto není vhodné dávat jej na stěnu, kam svítí přímé slunce.
Máte už pár po svatbě a přáli byste si takový obraz? I když kytice dávno vzala za své, tak nic není nemožné. „Jsme schopní podle fotografie kytice sestavit novou. Spolupracujeme s floristy a už s tím máme zkušenost,“ potvrzuje Petr.
Kromě obrazů se Veronika s Petrem nově zaměřili i na omamný svět vůní v podobě difuzérů založených na přírodních esencích v designovém obalu.
„Máme rádi přírodu a její vůně, proto jsme se rozhodli svůj záběr trochu rozšířit. Spolupracovali jsme s parfumeristy a společně vytvořili pět druhů vůní, které nám nejvíce voněly,“ prozrazuje Petr. Sami dodávají, že difuzéry vydrží vonět čtyři až pět měsíců. Diversitas, jak produkt nazvali, je k mání ve variantách kokos a jasmín, pomeranč a zázvor, bylinky a cedr, lilie a palisandr či pivoňka a malina. Více najdete na webových stránkách diversitas.cz.
SOUTĚŽ skončila! Výherce byl informován! Gratulujeme!
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.