Nové otáčivé hlediště v Českém Krumlově by mohlo stát v bývalém zahradnictví za zámeckou zahradou. Je to nejreálnější varianta. Vznikla by nová točna i její zázemí. Než bude nové hlediště hotové, mělo by se hrát na tom nynějším v zámecké zahradě. Památkáři dlouhodobě kritizují, že točna je v zahradě. Odhad nákladů na stavbu nové točny byl podle Národního investičního plánu pro léta 2020 až 2050 bývalé vlády asi 1,5 miliardy korun.
„Bavíme se o strategickém řešení, jak ukončit spor mezi otáčivým hledištěm a (letohrádkem) Bellarií. Vychází z toho to, co považuji za optimální řešení už několik let, a to je rozšíření zahrady o divadelní trakt s otáčivým hledištěm a adekvátním zázemím pro diváky i divadlo. Točna je v zahradě od roku 1958 a to, jaké produkce se před otáčivým hledištěm hrají, se vyvíjí. Snažíme se tam inscenovat věci v aktuální divadelní estetice. Ale prostor jako takový a to, co se nabídne divákům z hlediska parkování, toalet, stravování, se za posledních 60 let nezměnilo. Považuji to za tristní, a tohle (přesun do bývalého zahradnictví) je cesta, která umožňuje zvýšit kvalitu směrem k divákům, na rozdíl od toho, kdyby zůstalo (hlediště) na stávajícím místě," řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Letohrádek Bellarie památkáři opravují. Jihočeské divadlo, jež před točnou hraje, ho využívalo jako zázemí.
Tento týden se sešli na ministerstvu kultury (MK) členové pracovní skupiny, která řeší, jak zachovat otáčivé hlediště v Krumlově. Nejpravděpodobnější je, že nová točna bude v bývalém zahradnictví. „Blížíme se k trvalému řešení, po kterém všichni volají," uvedl na facebookovém profilu města místostarosta Dalibor Uhlíř (ČK rozumem a srdcem). Pro ČTK to potvrdil krumlovský místostarosta Zbyněk Toman (ODS). „Jako nejreálnější varianta se jeví to, co máme v územním plánu jako rezervu, což je objekt bývalého zahradnictví za zámeckou zahradou. Šlo by o rozšíření zámecké zahrady. Tato varianta je na stole. Jsou tam složitější majetkové poměry, je tam víc vlastníků, ale je to cesta, o kterou se budou všichni snažit," řekl.
České Budějovice, jimž točna patří, mají smlouvu s památkáři o pronájmu zámecké zahrady do konce letošního roku. V pracovní skupině pod MK se jedná o smlouvě na rok 2024 a o tom, jak bude nynější točna fungovat u opravené Bellarie. Dokud nevznikne nová scéna, bude v provozu ta stávající. „Nikdo o otáčivé hlediště nepřijde," řekl Toman.
Loni přilákalo divadlo na krumlovskou točnu 52 469 diváků při tržbách 43,9 milionu korun. Letos tam od 2. června do 10. září uvede šest titulů. Premiérou bude balet inspirovaný malířem Egonem Schielem. Na repertoár se vrátí komedie Ženy Jindřicha VIII. s Petrem Rychlým v hlavní dvojroli, dál jsou v programu horor Dracula, příběh Muž dvojhvězdy, oratorium Mesiáš a titul Úplně celá česká historie.
Točna v Českém Krumlově přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb. Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Letos má provozní příspěvek od města České Budějovice necelých 154 milionů korun.
V krumlovské zámecké zahradě hraje divadlo od roku 1958. Autorem původního hlediště je divadelní architekt a scénograf Joan Brehms (1907 až 1995). Nynější točna je v provozu od roku 1994, vyrobila ji firma Škoda Plzeň. Vejde se na ni 644 diváků, váží 650 tun, pohánějí ji čtyři elektromotory. Od roku 1958 navštívilo točnu asi 2,5 milionu diváků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.