Jihočeský kraj uvolní 131,5 milionu korun nízkopříjmovým domácnostem na výměnu kotle. Žádost o dotaci mohou podávat starobní nebo invalidní důchodci. Peníze mohou využít na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, které nesplňují emisní třídu.
Peníze z grantu smí žadatelé využít na nákup tepelného čerpadla nebo na kotel na biomasu s ručním či automatickým přikládáním. „Dotaci již nelze získat na pořízení nového plynového kondenzačního kotle a ani na jakýkoli nový kotel spalující uhlí. V případě vyššího zájmu Jihočechů bude kraj usilovat o navýšení finančních prostředků tak, aby mohl uspokojit všechny žadatele," uvedl náměstek jihočeského hejtmana Pavel Hroch (Jihočeši 2012).
Maximální možná podpora pro jednoho žadatele je 180 tisíc korun v případě tepelného čerpadla a 130 tisíc korun u kotle na biomasu. Dalším kritériem je minimálně pětiprocentní spoluúčast. „Základní podmínkou je, že žadatelé musejí nemovitost vlastnit a musejí v ní trvale bydlet. Požádat o dotaci mohou dále jen domácnosti splňující stanovené kritérium nízkopříjmovosti, tedy domácnosti tvořené výhradně starobními důchodci nebo osobami pobírajícími invalidní důchod 3. stupně, respektive domácnosti, v nichž žadatel nebo člen jeho domácnosti od 1. ledna 2022 pobíral alespoň po určitou dobu příspěvek na bydlení," dodal Hroch.
Podklady a informace pro vyplnění a podání žádosti o kotlíkovou dotaci budou od 26. května zveřejněny na webu Jihočeského kraje v záložce kotlíkové dotace pro domácnosti s nižšími příjmy II. Jihočeský kraj rozdělil v posledních letech z dotací na výměnu neekologických starých kotlů v domácnostech přibližně miliardu korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.