Před 100 lety, 16. července 1923, zemřel ve Štěkni u Strakonic spisovatel Karel Klostermann. Do dějin literatury vstoupil zejména jako autor knih popisujících drsnou krásu Šumavy a tvrdý život obyvatel z těchto hor. K jeho nejznámějším prozaickým dílům patří román Ze světa lesních samot, kronika Mlhy na Blatech nebo povídkový soubor V srdci šumavských hvozdů.
Ředitel Městského muzea ve Volyni Karel Skalický v roce 2018 řekl, že Klostermannovy knihy se vydávají dodnes. Nejvíc román V ráji šumavském; některé knihy vyšly i dvacetkrát. Klostermann je podle něj šumavské výkladní příjmení, které dost často Šumavu zastupuje.
Klostermann se narodil 13. února 1848 v rakouském Haag am Hausruck v rodině lékaře. Vzdělání získal na gymnáziích v Klatovech a v Písku, studia medicíny ve Vídni však nedokončil. Po krátkém působení v rakouském časopise Wanderer odešel do Čech a stal se profesorem francouzštiny a němčiny na německé reálce v Plzni.
V polovině 80. let 19. století začal Klostermann publikovat v novinách články a fejetony. Jejich častým námětem byla právě Šumava, kterou autor dobře znal z dob svého dětství. Zpočátku psal v němčině, později začal publikovat česky.
Klostermann se dožil 75 let, pohřben je v Plzni. Ve Štěkni na zámku je od roku 2002 otevřen pokoj s jeho romány a působí zde Institut Karel Klostermann. Strakonický pivovar Dudák vaří pivo Klostermann.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.