Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 7. srpna 2023, 14:04
Mají za sebou úspěšné realizace v Česku i v zahraničí, na kontě mnohá ocenění výsledků své práce a nyní tým českobudějovického architektonického ateliéru A8000 stojí před další velkou výzvou. Jako finalista mezinárodního architektonického workshopu navrhne budoucí podobu Energetického parku České Budějovice.
Do unikátního projektu se A8000 propracoval mezi čtyři nejlepší v konkurenci 22 zájemců z Velké Británie, Rakouska, Švédska, Dánska, Japonska, Slovenska a Česka. Z nich odborná porota vybrala kvarteto finalistů. Vedle A8000 postoupili také česko – švédský ateliér Lasovsky Johansson Architects, pražský ateliér OVA + Rehwaldt Landscape Architects a mezinárodní tým Eiko Tomura Landscape Architects + ohboi + jika-cz.
Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO), které především z komunálního odpadu ekologicky vyrobí tepelnou energii a elektřinu, plánuje prostřednictvím své dceřiné akciové společnosti ZEVO Vráto postavit Teplárna České Budějovice v areálu v Novém Vrátě na místě dosluhující uhelné výtopny. Na architektech nyní je, aby oblasti vnukli nového ducha. Konkrétně řeší podobu vnější obálky ZEVO, vzhled a uspořádání vnitřního areálu ale i bezprostředního okolí, kde je velká část přilehlých pozemků v majetku statutárního města.
Českobudějovický ateliér A8000 působí také v Praze nebo Brně. Se svými projekty se prosadil i v Kanadě nebo na Slovensku. Renomované studio vedou Martin Krupauer a Pavel Kvintus. V týmu pracuje na šedesát architektů, inženýrů či dalších odborníků, kteří mají za sebou třicet let zkušeností nejen s navrhováním nových moderních staveb, ale také s řešením brownfieldů, tedy opuštěných nebo dožívajících průmyslových areálů. Mezi ně se řadí i areál v Novém Vrátě.
Pro návrh nové podoby ZEVO přizval A8000 do týmu krajinářský ateliér Krejčiříkovi. Ten projektuje zahradní a krajinářské úpravy pro nejrůznější lokality v České republice i v zahraničí s vizí navrácení života známým i zapomenutým krajinný celkům v souladu s daným prostorem a lidmi, kteří jej užívají.
„Projekty se vyznačují autentickou architekturou se silným výtvarným konceptem, stejně tak je pro ně ale i zásadní prostorový, společenský a ekonomický kontext. V komplexnosti spočívá podstata vize atelieru,“ představují organizátoři workshopu činnost ateliéru A8000, který aktuálně pracuje i na výstavbě oceňovaného projektu Vltavské filharmonie v Praze.
Čtvrtek, 8. června 2023, 14:02
Zástupci čtyř týmů, tvořených architekty a krajináři, se minulý týden poprvé sešli v areálu budoucího Energetického parku České Budějovice, aby se seznámili s podmínkami a zadáním pro tvorbu podoby vnější obálky ZEVO Vráto, návrhu na využití...
Rukopis A8000 nese také například obchodní galerie Martin na Slovensku, multifunkční sál Fórum Karlín nebo projekt Společenského centra Sedlčany, za které získalo studio titul Stavba roku. Ateliér A8000 stojí i za mnohými stavbami v Českých Budějovicích, příkladem je rekonstrukce budovy ČSOB na Lannovce.
„Ateliér A8000 získal v roce 2022 čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu za rekonstrukci Pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice. Mezi další výrazné realizace ve městě patří rekonstrukce koncertního sálu Jihočeské filharmonie nebo vlakového nádraží,“ popisují organizátoři mezinárodní počiny jihočeského ateliéru.
Vítěze architektonického workshopu vyhlásí pořadatelé na podzim za každou oblast zvlášť. Hodnotit se tak budou samostatně obálka objektu, vnitřní areál a vnější okolí. Teoreticky tedy mohou zvítězit hned tři studia.
„Věříme, že i tato investice nastartuje pozitivní rozvoj území a bude patřit ke chloubám krajského města po několik generací. V jeho novodobé historii totiž vznikla řada architektonicky atraktivních a celospolečensky přínosných projektů, ale prakticky všechny nakonec skončily v šuplíku. To chceme změnit. Věříme, že transparentní přístup, dlouhodobá kontinuita procesu přípravy a široká podpora tomuto projektu vytváří dostatečnou záruku, že dílo postavíme ještě před evropským milníkem zákazu skládkování energeticky využitelného odpadu v roce 2030. Pomůžeme tak Budějovicím ukázat, že jim právem patří označení Evropské hlavní město kultury 2028. Rozsah zadání této soutěže je totiž u průmyslových objektů v České republice průkopnický, stejně jako unikátní přístup města k dekarbonizaci místní energetiky,“ uvedl Václav Král, předseda správní rady ZEVO Vráto a.s.
Právě renomovaní urbanisté a krajináři by měli přispět k tomu, aby tato největší investice v novodobé historii Českých Budějovic rozvinula dotčené území a patřila k jeho chloubám po několik generací.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.