Ve zdrojích pitné vody na jihu Čech bude stoupat množství organických látek

Autoři | Foto Biologické centrum AV ČR

V přírodních zdrojích pitné vody na jihu Čech bude stoupat množství organických látek. Způsobuje to globální oteplování a také hospodaření v krajině. Vyplývá to z výzkumu vědců, který představilo českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Analýza ukazuje, že v přírodní vodě stoupá množství organických látek z rašelinišť, půdy a také biologického odpadu jako listí, tráva a jehličí. Způsobují, že voda má více hnědou barvu a její odstranění klade vyšší nároky na úpravnu vod. Vědci se při výzkumu zaměřili na nádrž Římov na Českobudějovicku, řeku Otava v Písku nebo menší vodní nádrž Karhov na Jindřichohradecku.

Tříletý projekt potvrdil, že při globální změně klimatu, kdy roste teplota a srážky jsou nerovnoměrné, množství organických látek ve vodách poroste. „Když se zvedne teplota, organických látek je víc. Razantní zvýšení přinášejí bouřky a prudké deště, ale také odumření lesa v povodí nebo deště po delším suchu," uvedl hydrochemik z hydrobiologického ústavu biologického centra Petr Porcal. Dodal, že pokud se podaří udržet růst globální teploty do 2,6 stupně Celsia, bude růst koncentrace přírodních organických látek malý. Navíc se výraznějí projeví v nižších nadmořských výškách. Pokud bude růst teplot pokračovat, produkce přírodních látek se výrazně zvýší v horských oblastech.

Rostoucí množství organických látek pak způsobí komplikace v současných úpravnách vody. „Popsali jsme scénáře, kam až vyrostou koncentrace organických látek. Například v povodí římovské nádrže tento růst může být okolo miligramu na litr organického uhlíku za 10 let," řekl Porcal.

Kvalita pitné vody v přírodních zdrojích se nijak zásadně nesníží. Organické látky nejsou zdraví škodlivé. „Ale bude to klást větší nároky na úpravny vod, které budou muset z vody hnědé zabarvení odstranit," řekla mluvčí biologického centra Daniela Procházková.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky věda, příroda, voda, Jihočeský kraj

Komentáře

Martin Vaněk

A není to spíše tím, že "vědci" jsou placeni granty, které se vypisují přímo na konkrétní "zkoumání", takže mají vlastně cíl "výzkumu" již při zadání? :-D

Středa, 22. listopadu 2023, 12:05Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.