Počasí dnes18 °C, zítra22 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Ceny starších nemovitostí začaly opět růst, mezičtvrtletně o dvě procenta

Ceny bydlení a nájmů začaly opět růst. České starší byty v letošním prvním čtvrtletí zdražily o dvě procenta na průměrných 89 552 korun za metr čtvereční. Stejně tak zdražily rodinné domy, které jsou v současnosti o 33 000 korun za metr čtvereční levnější než byty, a nájemné na 302 korun za metr čtvereční. Ceny tlačí vzhůru hlavně nedostatečná nabídka a zvýšená poptávka domácností reagující na pokles hypotečních sazeb a zlepšení makroekonomické situace.

Ceny bytů klesly v loňském roce mezičtvrtletně pouze ve třetím čtvrtletí. V současnosti lze pak starší byt koupit o zhruba 7000 korun za metr čtvereční dráž než před rokem. Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2020, tedy období začátku pandemie koronaviru, se jejich ceny zvýšily o 36,5 procenta. Ceny rodinných domů meziročně vzrostly zhruba o 6000 korun za metr čtvereční a jsou o 18 tisíc korun za metr čtvereční dražší než začátkem roku 2020. Nájemné meziročně vzrostlo v letošním prvním čtvrtletí o 5,6 procenta a o zhruba šestinu oproti předpandemické době.

V Praze se starší byt prodával za 125 514 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o procento víc a meziročně o 11 procent. Podle analýzy se za obdobnou cenu nabízely byty v pražských novostavbách v druhé polovině roku 2021. Pražské rodinné domy sice mezičtvrtletně mírně zlevnily, meziročně ale naopak skokově zdražily o 14 procent. Nepatrně mezičtvrtletně zdražily také nájmy na 359 korun za metr čtvereční.

V Jihočeském kraji se cena za starší byty v prvním čtvrtletí roku 2024 pohybovala kolem 53 797 korun za metr čtvereční. Domy pak vycházely na 48 384 korun za metr čtvereční. Nájem v bytech se zdražil průměrně o 206 korun. Vyplývá to z analýzy realitní služby Bezrealitky.cz. 

Aktuální růst nájmů je podle Bezrealitky výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku, a to přestože poptávka nepřestává být rekordní. Důvodem může být to, že majitelé neprodávají nemovitosti v takové míře jako v minulosti a drží je raději na nájem.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky nemovitosti, ceny, trh

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ceny starších nemovitostí začaly opět růst, mezičtvrtletně o dvě procenta  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.