Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Restaurace zdražují, důvodem jsou drahé náklady, nedostatek personálu i klesající počet hostů

České restauratéry aktuálně nejvíce trápí rostoucí vstupní náklady, nedostatek personálu a klesající počet prodaných obědů. V důsledku toho zdražilo od loňského května více než 90 procent restaurací. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Edenred.

Posledních několik let nebylo pro české restaurace vůbec snadných. Na jejich provozu se postupně podepsaly pandemie covidu a energetická krize. A z následků těchto událostí se velká část z nich oklepává dodnes. Průzkum společnosti STEM/MARK se proto zaměřil na to, jak se restauracím nyní daří a s jakými problémy se musejí potýkat.

„Restauratéři to v uplynulých letech neměli jednoduché. V krátkém období se museli vypořádat s pandemií, energetickou krizí a rekordní inflací, kdy řada strávníků z pochopitelných důvodů volila levnější alternativy stravování. Oproti předchozím měřením se situace mírně zlepšila, určitě ale ještě není vyhráno. Aktuálně musí restaurace velmi obtížně balancovat výši cen s výdaji, jako jsou rostoucí ceny nájmů či mzdové požadavky personálu,“ komentuje současný stav Aneta Martišková, členka vedení společnosti Edenred.

Kvalitních kuchařů je nedostatek

Ze získaných dat vyplývá například to, že oproti předchozím rokům se výrazně změnila intenzita problémů, kterým restauratéři čelí. Například nárůst cen surovin dělá nyní starosti 75 procentům provozovatelů, ceny dalších vstupů pak trápí dokonce celých 82 procent.

„Největší problém jsou pro nás určitě vzrůstající náklady. Ty se týkají jak surovin na vaření, tak především nákladů na energie a výplaty zaměstnanců,“ potvrzuje výsledky průzkumu majitel českobudějovické restaurace Fontana Petr Brom.

Mezi další problémy pak patří například menší ochota lidí utrácet nebo nedostatek personálu. Také nedostatek hostů, který byl v uplynulých letech jedním z nejpalčivějších problémů, i dnes trápí zhruba 38 procent restaurací.

Chodíte na obědy do restaurací?

 
 
 
Celkem hlasovalo3259 čtenářů
 

„Co se shánění nových zaměstnanců týče, tam to není o moc lepší. Na trhu zcela chybí kvalitní zaměstnanci, kteří by byli ochotní v gastru pracovat. Nejhorší je to určitě se sháněním kvalitních a stálých kuchařů,“ pokračoval Brom.

Data z průzkumu také ukazují, že ve srovnání s předchozím obdobím zpomalil pokles obědové návštěvnosti. Nižší návštěvnost než před 12 měsíci aktuálně hlásí asi třetina restauratérů. Ačkoliv se jedná o významnou část, je to zároveň nejméně od prvního měření v roce 2021. Hned 31 procent restauratérů zároveň zaznamenalo meziroční pokles obědových tržeb.

„Po slušném květnovém začátku sezóny přišlo červnové vystřízlivění, a začátek prázdnin též není úplně optimistický. Nemyslím si, že letošní prázdniny dopadnou z hlediska tržeb lépe než minulý rok. Ceny narazily na strop a poptávka klesá. Dochází více a více k ‚souboji konceptů‘, což je ale z pohledu vývoje na trhu pozitivní zpráva. Kvalita a dobrá služba za férovou cenu vítězí častěji nad všude dostupným nekvalitním průměrem. Jak v obědech, tak večeřích, pivu, pizze, tak i u stánků v kempech. A to není špatně. Největší výzvou je tedy současná situace pro samotné provozovatele. Ti se musí zamyslet, zda mají pro budoucnost vítězný nebo průměrný koncept,“ říká Luboš Kastner, člen představenstva Hospodářské komory.

Budějovice překonaly hranici 200 korun

Kromě aktuálních obtíží restauratérů se průzkum zaměřil i na aspekt, který naopak nejvíce vnímají strávníci – ceny. Vzhledem k loňské všudypřítomné inflaci asi není překvapením, že naprostá většina restaurací přistoupila ke zdražení. Ve srovnání s loňským květnem zdražilo 94 procent oslovených restaurací. Jen 28 procent ale zvedlo ceny o více než desetinu. V roce 2023 přitom zdražila o více než 10 procent téměř polovina restaurací.

Češi tak za obědové menu nyní v průměru zaplatí 189,9 korun. To je o necelé 3 koruny více než na konci uplynulého roku. Úplně nejvíce dnes lidé za oběd utratí v Praze. Jeden hlavní chod v metropoli průměrně vyjde na 212,8 korun. Dvousetkorunovou hranici v červnu vedle Prahy a Brna nově překročily také České Budějovice. Nejlevnější je naopak polední stravování v Olomouci, kde za oběd místní zaplatí 167,6 korun, tedy o pětinu méně než v hlavním městě.

„Zdražuje se furt, každý rok trochu. Jinak to nejde, ty narůstající ceny vstupů se musí na ceně projevit,“ řekl Brom.

Hodnocení článku je 62 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky restaurace, zdražování, cena, náklady, jídlo, personál, STEM/MARK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jiří Schonbrun

Jen tak z hecu jsme zkusili " vybudovat" tzv. IV zaplivandu z 70tých let v garáži. Pivo lahváče(ze sedmého schodu) utopenci,syrečky,salám s cibulí a octem, rum zelená,fernet. Ceny z obchodu + 10 %.Pingla dělal majitel garáže občas někdo ze štamgastů.A hele, ono to šlo, byli jsme populárnější než místní restaurace! Je pravda že to nikoho neživilo,byl to hec ale docílili jsme toho že se lidi začali opět scházet jako dřív v hospodách a byla sranda.

Úterý, 13. srpna 2024, 11:11Odpovědět

Honza Poustka

Čim vic budete zdražovat ,tim min budete mit zákazniků a tim vic budete zavirat svoje podniky.

Čtvrtek, 8. srpna 2024, 21:47Odpovědět

Miroslav Novotný

Jenže to by u nás na jihu (Lipensku, Třeboňsku aj.) nesměli být podnikatelé nenažraní.. Teda ať si žerou, ale ať u toho tolik nemlaskají.. Dají na plac brigádníky za pár kaček, hosta odrbou (viz pikador za 85Kč) a jsou k dispozici jen když se počítá kasa.. Jak píše kolega níže - nejezdí ve starých škodovkách a nemají jen jednu restauraci.. Na jihu celkem hezky vládne několik restauračních klanů.. Rodinnou restauraci s poctivým jídlem a slušnými cenami rád podpořím, restaurační nenažrance ne..

Čtvrtek, 8. srpna 2024, 10:49Odpovědět

Richard Schmidtmajer

To se už stalo takovou komickou praxí. Z televize a rozhlasu slyšíte masírku o tom, jak je málo vody a jak je třeba s ní šetřit. Tak občané začnou šetřit. Dodavatelům pitné vody klesnou zisky a tak aby to dohnali zdraží bez ohledu na to jestli jim stouply náklady. Mají na vodu monopol a tak si dělají co chtějí. Nemáte šanci, jako třeba s plynem nebo elektřinou najít si jiného levnějšího dodavatele. Nyní tady čtu, že hospody zdraží protože jim ubylo zákazníků. Komické, ubydou ještě víc. To tam neměli psát. Že jim stoupají náklady a pronajímatelé včetně obcí a státu bezohledně zdražují nájmy je pravda, že zdražily i energie včetně vody je pravda, tomu rozumím. Ale proto, že nemají kšeft tomu nerozumím.

Čtvrtek, 8. srpna 2024, 10:40Odpovědět

Tomas Arazim

Absolutne odmitam vas nazor. Jde pouze o nenazranost ve vasem jihoceskem regionu. Osobne jsem zazil zkusenost, kdy si stanek uctoval ceny vyssi, nez restaurace v centru Prahy. Nekolikrat tydne chodim na obed do restaurace na okraji Kladna, kde obed stoji 60 Kc a polevka 10 Kc. Pokud tyto ceny dokaze drzet 1 podnikatel, pak BY to dokazal kazdy. Ale majitele oné restaurace nejsou v najmu a nemaji BMW, Mercedesy, Bentleye..... jsou to slusni lide, kteri.mnoho roku pracuji (velmi kvalitne), aby si UDRZELI KLIENTY....

Středa, 7. srpna 2024, 19:20Odpovědět

Restaurace zdražují, důvodem jsou drahé náklady, nedostatek personálu i klesající počet hostů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.