S nástupem nového akademického roku musí mnoho studentů řešit otázku bydlení. Volba mezi bydlením na koleji, u příbuzných nebo v soukromém podnájmu se může výrazně lišit v závislosti na finančních možnostech a preferencích každého jednotlivce. Ačkoliv koleje často nabízejí levnější variantu, mnozí studenti volí podnájem, který nabízí více soukromí a flexibility. Analýza cen podnájmů na realitním portálu Sreality.cz ukazuje, že situace napříč univerzitními městy se výrazně liší. Bydlení v pronájmu je pro studenty nejvýhodnější v menších městech jako je Ostrava, Opava nebo Ústí nad Labem. Naopak nejhlouběji do kapsy si studenti sáhnou v Praze a Brně. České Budějovice se v porovnání cen drží uprostřed.
Nejvyšší ceny za podnájem jsou v Praze a Brně, což není překvapivé, protože právě tato města patří mezi největší univerzitní centra v České republice. „Nejlevněji vychází pronájem malých samostatných bytů i vícepokojových bytů ke sdílenému bydlení v Ostravě, Opavě a Ústí nad Labem, nejdráže naopak v Praze a Brně, kde je z hlediska počtu inzerátů nejvíce možností k bydlení,“ říká Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.cz.
Praha letos zažila skokový růst cen, kdy se medián nájmu za malý byt zvýšil meziročně o 6,6 procenta na 15 990 korun měsíčně. V Brně ceny rostly o 3,2 procenta, čímž se dostaly na úroveň 12 900 korun. Tyto ceny mohou být pro mnoho studentů nedosažitelné, což je nutí hledat alternativní řešení.
„Sdílení bytu je výrazně levnější než pronájem malého bytu. Například v Praze či Olomouci mohou studenti pronájmem pokoje v bytě sdíleném s dalšími studenty ušetřit přibližně pět tisíc korun oproti pronájmu malého bytu,“ uvádí Matějka.
To potvrzuje i jihočeský realitní makléř Pavel Čada z realitní kanceláře A TEMPO. Bydlení na kolejích podle něj studenty stojí okolo pěti tisíc, což je částka, ke které se při hromadném pronájmu bytu dokáží studenti bez problému přiblížit.
„Je to každoroční situace. Studenti mě začínají kontaktovat už v květnu, protože jsou si vědomi, že počet bytů na trhu není neomezený. Většinou se již předem domluví skupinka tří a více kamarádů, kteří hledají své studijní bydlení společně,“ popsal Čada, fungující pod ochranou známkou dumrealit.cz.
Samotné České Budějovice, kde sídlí Jihočeská univerzita, pak představují zajímavý kompromis mezi menšími a většími univerzitními městy. Mediánová cena nájmu za malý byt v červenci 2024 zde činila 9 800 korun, což je o 1 200 korun méně než v Plzni a téměř o 2 000 méně než v Brně. Sdílené bydlení je zde ještě výhodnější. Pronájem samostatného pokoje v Českých Budějovicích vyjde na 6 500 korun, což je srovnatelné s podobnými cenami v Liberci nebo Jihlavě.
V Ostravě pak činí medián nájmu za malý byt 8 700 korun měsíčně, což je přibližně polovina ceny, kterou by studenti museli zaplatit v Praze. Podobně výhodné jsou nájmy i v Opavě, kde medián dosahuje 6 950 korun. Ústí nad Labem, s mediánovou cenou 7 500 korun, také nabízí dostupné možnosti pro studenty.
Ve všech univerzitních městech poptávka po studentském bydlení setrvale roste. To přispívá k dalšímu zvyšování cen. „Podobný meziroční nárůst nájmů platí i pro větší byty, které mohou studenti společně sdílet. Meziroční porovnání mediánových cen za pronájem samostatného pokoje ve sdílených bytech ukazuje, že v červenci 2024 byly tyto pronájmy napříč sledovanými městy o 7,1 procenta dražší než před rokem,“ říká Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz.
Situace v oblasti studentského bydlení se tedy i nadále zhoršuje, přičemž nejvíce zasažená jsou velká města. Studenti v těchto lokalitách musí hledat kompromisy, ať už v podobě sdíleného bydlení, nebo bydlení mimo centrum města. V menších městech je situace zatím stabilnější, což z nich činí atraktivní alternativu pro studenty, kteří hledají dostupné bydlení s nižšími náklady. Přestože situace v Českých Budějovicích není tak dramatická jako v Praze, růst cen zde není zanedbatelný a studenti by měli při výběru bydlení pečlivě zvažovat všechny dostupné možnosti.
„Všechno je to otázka nabídky a poptávky. U těchto malometrážních bytů bude vždy vysoká poptávka. Ceny těchto bytů tak budou vždy vysoké a nejspíše budou i stoupat. Vždy je tak rozumné si tyto nemovitosti držet,“ dodává Čada.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.