Ukrajina poskytla Česku zásilku 40 vysoušečů, uvedl na síti X ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Pomoci mají s odstraňováním následků nedávných ničivých záplav. Do Česka vysoušeče převážejí diplomaté z generálního konzulátu ve Lvově, vezou je do skladu hasičů v Hlučíně. Evropská komise v pátek oznámila, že stovky vysoušečů poslaly Česku prostřednictvím unijního systému civilní ochrany Slovinsko, Belgie, Chorvatsko nebo Německo.
„Naši diplomaté z generálního konzulátu ve Lvově právě převážejí do Česka zásilku vysoušečů, které nám poskytla Ukrajina. Ukrajina je ve válce, a přesto nezapomíná na přátele v nouzi. Vážíme si toho," napsal ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Podle tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí míří vysoušeče do Hlučína do skladu hasičů.
Česko požádalo v evropském systému civilní pomoci o 15 tisíc vysoušečů, podle pátečního vyjádření mluvčího hasičů Martina Kavky jich obdrželo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany zhruba 1000. Z národních zdrojů mají čeští hasiči k dispozici 6000 vysoušečů, podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) Česko hledá další způsoby, jak aktuálně velmi poptávané vysoušeče zajistit.
Mechanismus civilní ochrany EU umožňuje členským státům zasaženým přírodními pohromami požádat například o vyslání záchranných týmů či specialistů nebo o materiální pomoc. Kromě států bloku se na něm podílejí i evropské země mimo unii - Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Island, Norsko, Makedonie, Srbsko, Turecko a od letošního dubna také Ukrajina.
Ve čtvrtek šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že pro země postižené povodněmi by mohlo být „mobilizováno deset miliard eur (250 miliard korun) z kohezních fondů". Na Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) připadnou dvě miliardy eur (50 miliard korun).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.