Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 09:30
Světový průmysl prochází neustálými změnami a zejména v posledních letech je kladen stále vyšší důraz na udržitelnost a obnovitelné zdroje. Na tento trend reagovala i Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická v Českých Budějovicích, která před necelými 3 roky otevřela úplně nový obor s názvem elektromobilita a alternativní pohony.
Obor elektromobilita reaguje na velkou poptávku ze strany podniků po technicky vzdělaných absolventech, kteří mají jak znalosti elektrotechniky, tak strojírenství. Právě proto se na SPŠ SE začalo pracovat na novém oboru elektromobilita, ve kterém jsou znalosti elektrotechniky a strojírenství úzce propojeny.
Tento obor není zaměřen pouze na bateriová auta, ale soustředí se na mobilitu jako takovou, do které samozřejmě patří vlaky, trolejbusy, kola, či koloběžky. Důležitou součástí je i znalost v oblasti dobíjecích stanic a technologií pro výrobu obnovitelných zdrojů energie. Všechny tyto dopravní prostředky a technologie je potřeba umět, jak zkonstruovat a vyrobit, tak i osadit příslušnou elektronikou. A právě to se žáci v oboru elektromobilita učí.
„Naším cílem bylo předat žákům takové znalosti a dovednosti, aby si byli schopni sami vyrobit například elektrokoloběžku. A že to opravdu jde, je vidět na elektrokoloběžce, kterou v loňském roce žáci v nepovinném kroužku vyrobili,” zmiňuje ředitel SPŠ SE Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D.
SPŠ strojní a elektrotechnická je jedinou školou, která takto pojatý obor v ČR nabízí a díky tomu se její žáci mohou účastnit různých akcí, souvisejících s elektromobilitou – od Kulatých stolů k elektromobilitě, které navštěvují zástupci firem, ministerstev či samosprávy, přes projektové dny ve firmách zabývajících se dobíjecí infrastrukturou až k návštěvě ČVUT a týmu eFormule.
„Jsme rádi, že můžeme dlouhodobě podporovat studenty tohoto oboru a dát jim možnost vyzkoušet si, jak vypadá elektromobilita v praxi a ukázat jim tak možnosti jejich budoucího uplatnění. Tento obor je nesmírně dynamický a každý rok jsou představovány technologické inovace, proto je neméně důležité vzdělávat i samotné učitele,“ doplňuje Ing. Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive.
Škola se od samého počátku snaží výuku směřovat tak, aby reagovala na poptávku trhu a na současné technologické trendy. Udržitelnost je hybatelem nejen v Evropě, ale ve většině států vyspělého světa, a proto škola aktivně spolupracuje s předními podniky v těchto odvětvích.
„S ohledem na aktuální vývojové trendy v oblasti pohonných systémů v automobilech a jejich velké pestrosti je kombinace strojírenství, elektrotechniky a programování optimální přípravou žáků pro budoucí profese. Vývoj komponent a systémů nebo moderních výrobních technologií vyžaduje právě tyto tři disciplíny. Zde se snažíme pomoci škole s definicí obsahu výuky a skrze naše vlastní kvalifikační centrum ukázat studentům cestu a význam jejich budoucího vzdělání,” doplňuje vedoucí technologického centra společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích Ing. František Pánek.
Absolventi oboru elektromobilita se nemusí obávat o svou budoucnost. Mohou pokračovat ve studiu na vysokých školách, ale najdou také široké uplatnění ve firmách, navíc si v obou případech budou moci vybrat, zda se chtějí věnovat více strojírenství či elektrotechnice. Zkušenosti s tímto oborem jsou vítány i v dalších zemích EU, a proto v rámci projektů Erasmus škola spolupracuje s lotyšskými či norskými školami.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.