Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 29. listopadu 2024, 17:30
Po několika letech práce na vlacích se Roman Froněk rozhodl pro další kariérní posun. Zaujala ho oblast nedestruktivního zkoušení (NDT), která kombinuje jeho lásku k technice a detailní práci. Absolvoval potřebné kurzy a získal certifikace, aby se stal NDT technikem v Jaderné elektrárně Temelín.
Vyučil jste se automechanikem, ale auta jste nikdy neopravoval…
Hned po učňáku jsem nastoupil do firmy, která se zabývá nákladní vlakovou dopravou. A začal jsem v depu opravovat vlaky. Pak jsem si dodělal maturitu, také v automobilové oblasti, ale u vlaků jsem zůstal. Tentokrát jsem nejen opravoval, ale i prováděl technické kontroly, stejné jako je to u aut, jen v mnohem větším měřítku.
Co vás přimělo hledat si novou práci?
Chtěl jsem se posunout dál. Na stránkách ČEZ jsem našel pozici NDT technika, a tak jsem poslal životopis, aniž bych věděl, jestli to vůbec vyjde.
Když jste dělal pohovor do ČEZ, co jste musel splňovat?
Podmínka byla mít praxi dva roky v technickém oboru, maturitní vzdělání a aspoň nějaké podvědomí o NDT.
Takže o náplni práce NDT technika jste měl jasno?
Ano, v depu s námi také dělali NDT technici, kteří kontrolovali části kol vlaku, jestli tam není nějaká vada. Ve většině případů však disponovali pouze oprávněním NDT technika stupně jedna to znamená, že mohli provádět pouze kontroly, ale nemohli je vyhodnocovat. Na rozdíl od elektrárny, kde každý pracovník má takové oprávnění, aby mohl kontroly provádět i vyhodnocovat a psát protokoly.
Můžete nám vysvětlit, co znamená zkratka NDT a co NDT technik dělá?
NDT je zkratka z angličtiny nondestructive testing, česky nedestruktivní zkoušení. To znamená, že kontrolujeme svary, aniž bychom je poškodili. Představte si to jako detektivní práci, kde hledáme stopy, ale bez toho, abychom rozbili místo činu. Máme různé metody zkoušení. První je vizuální kontrola, kdy svar pořádně prohlédneme, jestli „vypadá dobře“. Pak je kapilární kontrola, kde se pro odhalení vady používá kontrastní látka. Hodně se zde také používá ultrazvuk a rentgeny nebo tlakové zkoušky. A to je jen základ, je toho mnohem víc.
Takže přijdete ke svaru, a uděláte všechny tyto kontroly?
Zadavatel kontroly nám určí, jakou metodou máme svar zkontrolovat. Hodně taky záleží, kde se daná technologie nachází. Na žádance k provedení kontroly mám přesně popsáno, jaký svar a jakou metodou zkontrolovat. Navíc, abych mohl tu danou kontrolu provést, musím mít na ní atestaci. V současné době mám „papír“ na vizuální a kapilární kontrolu a za pár dní mě čekají zkoušky na ultrazvuk.
Postupně tedy získáváte certifikace a atestace na další metody. Kde se na ně připravujete?
Všechno jsem se naučil přímo tady v Temelíně. Nemusel jsem nikam jezdit. Velkou výhodou je, že tu máme Tréninkové a realizační centrum, kde jsem získal veškeré potřebné znalosti a certifikáty na různé metody, které jsou uznávané po celém světě. Navíc, pro kontroly v jaderné elektrárně, jsem musel ještě složit speciální atestaci s těžším hodnocením.
To už pak máte na pořád?
Certifikáty platí pět let, pak se dělá recertifikace. Atestace se opakují každé dva roky.
Jaká z těch kontrol vás baví nejvíce?
Teď mě asi nejvíc baví právě ultrazvukové kontroly, protože jsem se o nich musel hodně naučit. Používá se podobný ultrazvuk, jako ten ve zdravotnictví při rehabilitacích. Líbí se mi, že práce není monotónní a postupně si osvojuji další metody NDT.
Jsou nějaké speciální dovednosti, které musí NDT technik mít?
V našem oboru je nejdůležitější osobnost člověka. Každý NDT technik musí být pečlivý, ostatní se dá naučit. Máme tu skvělé podmínky a výborný kolektiv, takže se vždy můžu poradit s kolegy. Ne všechno je totiž černobílé a je potřeba se radit s těmi, kteří mají více zkušeností. Je to totiž pro nás velká zodpovědnost. Jsme ti koncoví, kteří rozhodují o správnosti.
Dá se říct, že nejvíce práce máte při odstávce, kdy těch kontrol je nejvíc?
To určitě, i když i mimo odstávku je v elektrárně hodně jiných investičních akcí, na kterých také pracujeme a kontrolujeme výrobní svary. Během odstávky jsou pak nejčastější tzv. provozní kontroly, kdy periodicky kontrolujeme zařízení na bloku, které běží už od spuštění elektrárny například zařízení v kontejnmentu jako jsou parogenerátory.
Jak často musíte svary kontrolovat?
Každé zařízení má jinou periodu kontrol, nejčastěji každé čtyři roky, někde každé dva. Některé zařízení můžeme kontrolovat za provozu, ale na některé musíme počkat na odstávku, protože jsou schované pod třmeny a objímkami, které musíme sundat.
Kolik takových svarů za rok zkontrolujete?
Je těžké to přesně vyčíslit, protože to máme spočítané spíš na protokoly o kontrole. Na jednom protokolu může být jeden svar, ale klidně i deset. Od začátku tohoto roku jsem napsal skoro 400 protokolů. To znamená, že jsem určitě zkontroloval přes 500 svarů.
Říkal jste, že NDT technik musí být pečlivý, máte to tak i v osobním životě?
Určitě, pečlivost je pro mě důležitá i v osobním životě. Teď třeba pomáhám tátovi s rekonstrukcí chaty. I když je to náročné, baví mě věnovat se detailům a dělat věci pořádně. Je to jako s těmi svary – každý detail se počítá a výsledkem je něco, na co můžu být hrdý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.