Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekÚterý, 26. listopadu 2024, 17:00
Po jedenácti letech, kdy využívali k výrobě tepla a ohřevu teplé vody vlastní tepelné čerpadlo, se Společenství vlastníků bytového domu Milady Horákové 18 opět připojilo na dálkové vytápění z městské teplárny.
„Rozhodla ekonomika i životnost tepelného čerpadla. V roce 2022 došlo ke skokovému zvýšení cen energií a o rok později k poruchám tepelného čerpadla. To byly další nemalé částky, které jsme byli nuceni investovat,“ vysvětluje Ivana Havierníková, místopředsedkyně společenství vlastníků.
Podle Evy Pelikánové, vedoucí obchodního úseku teplárny, by hodnocení výhodnosti tepelného čerpadla mělo vždy vycházet ze skutečné ceny tepla, v níž budou zahrnuty všechny investiční a provozní náklady včetně amortizace zařízení.
Posloužit k tomu může i modelový příklad domu se 24 byty a roční spotřebou tepla na vytápění a ohřev vody 480 GJ, to je zhruba 20 GJ na byt. Ukazuje skutečné náklady. Cena tepla z tepelného čerpadla při započítání pořizovacích nákladů pak není „slibovaných“ 375 až 450 Kč/GJ, ale 1 334 Kč. Na byt za rok to je 26 673 Kč, zatímco roční náklady na tepelnou energii z Teplárny České Budějovice činí pouze 16 798 Kč, včetně DPH. Podrobněji v závěrečné tabulce.
„Zájem o připojení na sdílenou soustavu zásobování teplem dlouhodobě roste a tam, kde to je technicky možné, žádostem vyhovíme. Zákazníci oceňují dlouhodobě předvídatelné ceny a poskytované služby. Tepelný komfort přitom mají za každých podmínek,“ vysvětluje Eva Pelikánová.
V případě domu Milady Horákové 18, v němž je právě 24 bytů, musela teplárna opravit původní přípojku. Nový čtyřtrubkový rozvod dodává teplo a teplou vodu na patu objektu. Vnitřní rozvody včetně regulace si již spravuje SVJ samo.
„Po instalaci tepelného čerpadla si lidé od počátku stěžovali na chlad v bytech a nedostatečně teplou vodu, zejména ve vyšších podlažích. Proto třeba na mytí nádobí si ji museli přihřívat. Dodavatel sliboval návratnost investice za sedm až deset let. K tomu ale zdaleka nedošlo. V květnu se čerpadlo na ohřev vody porouchalo. Ale žádný 24hodinový servis. Vše se nakonec dost protáhlo. Bylo nutné několikrát postavit i lešení. A samozřejmě veškeré opravy si společenství vlastníků hradilo. Došlo nám při tom, jak je tento systém topení zrádný. Nechtěli jsme si raději ani představit, že by k poruše došlo v zimě a oprava se takto protáhla na bezmála dva měsíce.“ dodává předsedkyně společenství vlastníků Barbora Švihová.
„V nabídkách alternativních dodavatelů tepelné energie se často uvádí jen část skutečných provozních nákladů, zpravidla jen těch na elektrickou energii pro provoz zařízení při nereálně vysokém průměrném topném faktoru,“ říká Martin Güklhorn, technik zákaznických služeb českobudějovické teplárny.
Takové údaje tedy nezohledňují aktuální teplotu okolního prostředí, požadovanou teplotu topné vody konkrétního domu v systému vytápění a požadovanou teplotu teplé vody v každé bytové jednotce.
„V nabídkách alternativních dodavatelů tepelné energie se také dále obvykle opomíjí nákladová položka na zřízení dodatečného zdroje a jeho provoz při nízkých venkovních teplotách. Výhody pak bývají nadsazené a avizované roční úspory nereálné,“ uvedl Martin Güklhorn.
A dodává, že firma se vůči jakémukoli řešení pro vytápění nevymezuje. Pouze klade důraz na to, aby lidé měli úplné a nezkreslené informace. Jen tak získají ucelený pohled na to, co je pro jejich bytový dům nejlepší.
Tabulka: Obsahuje modelové příklady s orientačními cenami a náklady. Výše jednotlivých položek se může lišit podle provedení pro jednotlivé domy, v závislosti na použité technologii a způsobu realizace. Ve výpočtech kalkuluje s odpisovým obdobím 15 let. Výsledná cena za 1 GJ může být ovlivněna také kalkulovanými náklady na odpojení od soustavy zásobování teplem nebo náklady na stavební a technologické úpravy, případně náklady na inženýring, které jsou v případě tohoto modelového případu nulové. Taktéž úroky z případného úvěru mohou být v jiné výši.
Graf: V případě Teplárny České Budějovice byly náklady na teplo počítány s nejvyšší cenou tepelné energie „Sekundární síť - na vstupu do objektu“, kód sazby 465, podle Ceníku tepelné energie platného od 1.1.2024 je tato cena stanovena ve výši 839,89 Kč/GJ včetně DPH 12%. Pokud má vlastník bytového objektu jinou hranici dodávky tepelné energie (než je tento příklad sekundárního připojení bytového domu přes výměník TČB čtyřtrubkovým rozvodem až k patě objektu), tzn. je například vlastníkem domovní předávací stanice nebo je připojen na primární síť, budou náklady na tepelnou energii ještě nižší než náklady uvedené v grafu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Pocitam, ze v bytech maji radiatory, kde ma byt teplota vody 60-80 stupnu. Na to tepelne cerpadlo nedava smysl. Tepelne cerpadlo je na podlahovky, kde staci cca 45. Taky si myslim, ze to ta firma uplne nepromyslela, kdyz museli stavet leseni kvuli opravam. Ja mam tepelne cerpadlo na dome a zatim jsem spokojeny.