Město Písek nechá před začátkem adventu odstranit z náplavky před Titanikem pískové sochy. Ty zdobily levý břeh Otavy déle než půl roku. Jejich tématem byla pro tento rok voroplavba. Nové je nahradí v květnu.
Po více než šesti měsících končí letošní výstava pískových soch na náplavce řeky Otavy. Městské služby Písek jejich likvidaci zahájí v pátek 29. listopadu. Již 18. ročník této galerie pod širým nebem se věnoval tématu voroplavby.
„Místní i turisté se díky těmto unikátním dílům mohli seznámit se zdejší tradicí plavení dřeva, zapsanou na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Do příštího roku však zůstane k vidění vorová tabule před Kulturním domem doplněná výstavou k voroplavbě,“ sdělila za odbor školství a kultury Edita Kučerová.
Sochy v uplynulých měsících prokázaly mimořádnou odolnost, když bez větší újmy přečkaly vydatné deště a štěstí jim přálo i při zářijových povodních, které poškodily pouze úvodní sochu. Ta byla nakonec také stržena dříve kvůli potřebě prostoru pro manipulaci s naplaveným dřevem u Kamenného mostu.
„Oblíbená atrakce letního Písku nyní předá pomyslné žezlo vánoční atmosféře. Již 1. prosince město zahájí adventní program a centrum se rozsvítí slavnostní výzdobou, která přinese do ulic sváteční náladu. Již nyní se ale můžete těšit na příští ročník. Vernisáž nových soch se uskuteční v rámci tradiční akce Pískoviště 16. května 2025,“ pozvala Kučerová.
Pět obřích pískových soch na téma „Voroplavba: příběh dřeva, řeky a lidí“ vytvořili Marian Maršálek a Josef Faltus. Na sochy použili umělci celkem 80 tun speciálního štukového písku. Novinkami letošního ročníku byla jedna velmi široká a pak rekordně vysoká socha.
„Většinou jsme se snažili, aby byly sochy vysoké zhruba tři metry, letos jsme udělali jednu ještě o půl metru vyšší. Museli jsme postupovat opatrně, aby to nespadlo a základna nám dílo udržela,“ řekl při zahájení výstavy autor tří soch Marian Maršálek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.