Divadlo Oskara Nedbala v Táboře bude v lednu opět hrát všechny hry ve své budově. Zrekonstruovalo jevištní technologii za skoro 58 milionů korun. Nové jsou audiovizuální, světelné i manipulační technologie, díky kterým bude možné dělat náročnější scénografie. Opravy začaly v červenci, od té doby se některá divadelní představení konala na jiných místech. Rekonstrukce skončila na konci listopadu, během prosince divadlo funguje ve zkušebním provozu.
„Ještě se s technologií učíme, vylaďujeme poslední detaily, ale zhruba od půlky ledna bude standardní divadelní provoz. Ale díky novým technologiím budeme moci uvést představení, která jsou scénicky náročnější, která mají větší a těžší kulisy, které jsme nemohli zavěsit na staré tahy,“ řekla ředitelka divadla Linda Rybáková.
Divadlo nechalo instalovat 26 motorových tahů, každý s nosností 400 kg, novou audiovizuální a světelnou technologii, vybudovalo novou nakládací plošinu s vjezdem z Divadelní ulice, která zjednoduší manipulaci s kulisami. Na ní může najet vůz do velikosti dodávky.
Původní jevištní technologie pocházela ze 60. let minulého století. Tahové tyče měly nosnost až 150 kilogramů, na které se zavěšovaly kulisy, plátna, textilie pro vytvoření scény. Manipulovalo se s nimi ručně, i vyvažování musel dělat technik v určité výšce, k zavěšení kulis tak bylo třeba i několik lidí.
„Teď vše ovládám z jednoho pultu, můžu se s ním po jevišti přemisťovat. Můžu si nastavit výšku na milimetry přesně pro každé táhlo nebo několik najednou. Táhlo může fungovat i jako jeřáb při stavění kulis na sebe," řekl jevištní mistr Michal Vlasák. Podle vedení divadla nové zařízení patří mezi nejvyspělejší v České republice.
Práce pro divadlo provedla firma GRADIOR TECH z Brna. Celkové náklady byly 57,91 milionu korun, na kterých se rovnoměrně podílely Jihočeský kraj jako zřizovatel divadla a město Tábor jako majitel historické divadelní budovy.
Divadlo navíc pořídilo nové opony a nechalo vymalovat jeviště černou barvou, aby se zvýšila atmosféra během představení. Tato investice včetně přívodního kabelu vyšla na 1,2 milionu korun. Táborské divadlo v posledních sedmi letech investovalo přibližně 100 milionů korun do zlepšení svých prostor a technologií.
V roce 2026 plánuje vedení divadla rekonstrukci velkého sálu pro 650 diváků. Náklady budou přibližně 45 milionů korun a finance poskytne Jihočeský kraj. V dalších letech divadlo plánuje udělat nutné opravy historické budovy z roku 1887, což bude realizovat město Tábor.
Táborské divadlo je komplexem, který tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Má jedno jeviště se dvěma připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků, které jsou proti společnému jevišti postavená v pravém úhlu. Starší budova patří městu a modernější vlastní Jihočeský kraj.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.