Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 6. ledna 2025, 09:30
I v letošním školním roce 2024/2025 probíhá Technická olympiáda – soutěž pro žáky (nejen) 9. tříd základních škol. Tuto soutěž pořádá Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická s Katedrou fyziky, techniky a chemie JČU a podporuje ji společnost ČEZ.
Už od počátků Technické olympiády bylo jejím cílem ukázat, že technika je zajímavá, řeší praktické a dennodenní záležitosti a umožňuje seberealizaci. Tvůrci soutěže každoročně přemýšlejí nad tím, jaký úkol vymyslet a jak ho zadat a pokaždé se těší na řešení, které od soutěžících dostanou. „Pro letošní ročník jsme vymysleli komplexní úlohu s ekologickým přesahem – sestavení třídicí linky. Chtěli jsme připravit jak atraktivní zadání, tak i jako v předchozích letech poukázat na praktičnost techniky. Úlohu lze řešit různými způsoby, žáci mohou projevit své tvůrčí myšlení a fantazii,“ říká doc. Jiří Tesař, který zastupuje Katedru fyziky, techniky a chemie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.
Zadání je tedy opět velmi otevřené: Sestav třídicí linku, která od sebe oddělí kov, papír a hliník. Jak je vidět, soutěžící jsou postaveni před určitý konkrétní úkol a je jen na nich, jak si s jeho řešením poradí (stejně jako v praxi). Aby soutěžící nemuseli do řešení investovat, dostávají od pořádající SPŠ SE balíček s několika pomůckami – motůrek, držáky na baterie, led diodu s rezistorem, vypínač a drobné součástky k větráku vytištěné na 3D tiskárně, ale není nutné je využít. „Velmi si vážím toho, že soutěžící obětují svůj čas a energii tomu, že se zapojí do řešení našich nápadů, proto účastníkům Technické olympiády započítáváme jejich výsledky do přijímacího řízení. Pro naši školu jsou žáci, kteří se o techniku aktivně zajímají, výrazným přínosem, a proto jim chceme v přijímacím řízení jejich aktivitu alespoň částečně vrátit,“ zmiňuje ředitel SPŠ SE Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D.
Samotné hodnocení všech došlých prací není jednoduché, ne kvůli množství řešení, ale kvůli jejich vysoké kvalitě a širokému spektru různých přístupů k vyřešení úlohy, což potvrzuje Ing. Vilém Čejka ze SPŠ SE, který odevzdaná videa hodnotí: „Hodnocení prací je obtížné díky mnohdy ojedinělému řešení, nebo specifickému konstrukčnímu provedení a řemeslnému zpracování. Ve videích bývá vidět značný rozdíl v technické úrovni řešení, ale také v zázemí jednotlivých soutěžících. Jedni mají k dispozici domácí dílnu, jiní vše konstruují na kuchyňské lince. Velmi si cením všech, kteří se do soutěže zapojili.“
Nejlepší řešitelé postupují do krajského kola, které probíhá v prostorách KAFT za účasti zástupců společnosti ČEZ, jež zajišťuje ceny pro vítěze. K letošnímu ročníku a tématu zadání se vyjadřuje Mgr. Josef Kaňkovský, expert pro nábor ČEZ: „Velmi si vážíme možnosti spolupráce na této skvěle připravené akci, která má významný potenciál vzbudit u mladé generace tolik potřebný zájem o technické obory a chuť poznávat obecně. Letošní téma třídicí linky má navíc velmi zajímavé enviromentální přesahy zcela korespondující s tématem udržitelnosti, které si skupina ČEZ zvolila jako svou strategickou prioritu. Přejeme budoucím technikům, designérům a vizionářům mnoho úspěchů, nápadů i invence a těšíme se na výsledky.“
Protože samotná soutěž není tradiční technickou soutěží (výstupem je jen krátké video s hotovým řešením a doplněné komentářem tvůrce bez dalších formalit či výpočtů), jsou i ceny alespoň trochu neobvyklé. Vedle finanční odměny od Společnosti ČEZ vítěz získá výhru pro svou třídu, např: exkurzi na vodní elektrárnu Orlík, fyzikální show ÚDIF či představení Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon v Planetáriu České Budějovice, které vloni získal vítěz Jan Horažďovský: „Minulý rok jsem vyhrál krajské kolo na Technické olympiádě, která nebyla zas tak těžká. Za výhru jsem byl velice rád a cenu jsem si s třídou užil.“ Další komentáře účastníků soutěže (a současných studentů SPŠ SE) lze zhlédnout zde.
Zapojit se do soutěže může každý žák či žákyně základní školy (v loňském roce se účastnila žačka i ze 6. třídy). A jak na to? Stačí se podívat na zadání, sestavit funkční třídicí linku, nahrát video s komentářem a to následně s popisem funkce vložit do formuláře na stránkách SPŠ SE - Technická olympiáda 2024. Pořadatelé se už těší na originální řešení i potvrzení toho, že kluci a holky umí realizovat své vize.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.