Jihočeští vědci opět ukázali, že ochrana přírody může být inovativní a inspirativní. Projekt milovické rezervace velkých kopytníků dosáhl jako první v České republice na zlatý hattrick ekologických ocenění. Letos si připsal prestižní E.ON Energy Globe, čímž završil řadu triumfů, zahrnující Cenu Josefa Vavrouška a Cenu SDGs.
„Milovická rezervace velkých kopytníků přinesla do České ochrany přírody významnou systémovou změnu, kdy spojuje zlepšení ochrany biologické rozmanitosti s úsporou veřejných financí a zároveň má výrazný pozitivní vliv na klima,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila.
„Zisk tří prestižních ocenění nejenom potvrzuje, že jde o projekt s významným přínosem pro tuzemskou ochranu přírody, ale zároveň pomáhá tento způsob péče o přírodu popularizovat,“ dodal.
Projekt vznikl v roce 2015 ve spolupráci s vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pastva zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů na území dřívějšího vojenského prostoru vedla k úspěšné obnově ekosystému. Například populace modráska hořcového, jednoho z nejvzácnějších motýlů v oblasti, narostla o neuvěřitelných 1700 procent. Počet semenáčků hořce křížatého, ohrožené rostliny, se pak zvýšil dokonce o 5553 procent.
„Chtěl bych poděkovat za podporu nejenom porotcům a veřejnosti, ale všem, díky kterým milovická rezervace vznikla a kteří jí pomáhají rozvíjet, financovat, podílejí se na vědeckých výzkumech nebo se zapojují jako dobrovolníci. Jenom díky podpoře všech těchto lidí může rezervace dosahovat současných výsledků,“ zdůraznil Dostál.
Milovická rezervace se stala vzorem pro dalších patnáct rezervací velkých kopytníků v Česku, které dnes chrání přírodu na sedmi stovkách hektarů. Tento projekt zůstává ukázkou toho, jak mohou inovativní přístupy přispět k ochraně přírody i zlepšení klimatu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.