Lékaři napříč republikou se v prvních dnech nového roku potkávají s pacienty, kteří se popálili při odpalování zábavní pyrotechniky. Málokdo přitom ví, jak se v takové situaci zachovat. Známé babské rady totiž nejsou ideálním řešením, nepříjemné poranění mohou dokonce zhoršit. K akutním popáleninám navíc nedochází jen při hrátkách s třaskavinami, na vině může být například nehoda při vaření.
Lékaři Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava vzkazují, že kostky ledu a krém na akutní popáleniny rozhodně nepatří. Spálené místo by se nemělo chladit ani nejrůznějšími druhy kuchyňských olejů.
Iva Zámečníková se v oboru pohybuje déle než dvě dekády. Mnoho lidí podle ní nemá jasno v tom, jak poskytnou první pomoc při povrchové popálenině.
„Základní pravidlo je zchladit popáleninu čistou, nejlépe tekoucí studenou vodou. Přikládáním ledu může dojít k prohloubení rány. Pokud se po popálení objeví puchýře, jedná se o hlubší zranění, a v této situaci je nutné vyhledat lékaře,“ upozorňuje lékařka.
Při případném zakrytí popáleného místa je potřeba dodržet sterilní postup. Krémy ani oleje v žádné případě ke zhojení nepřispějí. Spíše naopak. Nejčastěji se lékaři v ostravské fakultní nemocnici v souvislosti se zábavní pyrotechnikou setkávají se zraněním rukou nebo obličeje.
„Dochází k nim v situacích, kdy lidé nedodrží návod na použití, a když to nebouchá podle jejich představ, pokouší se zjistit příčinu," dodává Zámečníková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.