Ruskému řetězci MERE se v Česku daří i přes četné kontroverze. Jedna prodejna je také v Písku

Autoři | Foto MERE Příbram

Diskontní řetězec MERE, který pochází z Ruska a čelí řadě kontroverzí, otevřel v České republice již pět prodejen. Jedna z nich se nachází i v jihočeském Písku. Za řetězcem stojí zakladatelé se silnými vazbami na Rusko, kteří jsou zařazeni na ukrajinské sankční seznamy.

Jako první o pozadí a praktikách řetězce podrobně informoval ve své analýze portál Page Not Found. Prodejny MERE dle portálu připomínají spíše skladové haly než klasické supermarkety. Místo upravených regálů zákazníci najdou palety s produkty, mezi kterými se tvoří improvizované uličky. Sortiment tvoří hlavně potraviny a drogerie s minimální marží, díky čemuž jsou ceny údajně až o třetinu nižší než u konkurence. Nabídka často zahrnuje zboží s blížící se expirační dobou nebo výrobky z méně tradičních zemí, například Litvy, Polska či Ukrajiny.

Od svého vstupu na český trh v roce 2019 se MERE zaměřuje na chudší regiony, kde lidé častěji šetří každou korunu. První pobočka vznikla v Mostě, následovaly obchody v dalších městech. Jihočeský Písek je jedním z nejnovějších přírůstků. Podle analytiků využívá řetězec situace, kdy inflace a rostoucí ceny nutí zákazníky hledat levnější alternativy.

Zakladatelé na sankčních seznamech

Řetězec MERE založili ruští bratři Sergey a Andrey Shnayderovi, kteří čelí sankcím ukrajinské vlády. Kyjev je označil za bezpečnostní hrozbu kvůli jejich údajné spolupráci s ruskými tajnými službami a expanzi na Krym. Firma je navíc podezřívána z využívání kryptoměn k obcházení finančních omezení, což bývalý manažer jedné z evropských poboček označil za běžnou praxi po vypuknutí války na Ukrajině.

„Rádi bychom, abyste pochopil, že jako společnost si ceníme transparentní komunikace a že nechceme přispívat k šíření nepravdivých informací. Proto je zcela pochopitelné, že nechceme odpovídat na tyto otázky, které jsou založené na spekulacích a neověřených datech," reagovalo vedení společnosti pro Page Not Found. Zaslané otázky se týkaly sankcí a majetkové struktury či využívání kryptoměn. Data, která společnost označuje za spekulativní a neověřená, vycházejí z českého, ukrajinského i ruského rejstříku firem.

Na rozdíl od Polska nebo Belgie, kde se proti MERE pořádaly veřejné protesty, se v České republice žádné demonstrace nekonaly. Navzdory kontroverzím dokázal řetězec v roce 2023 zdvojnásobit své tržby z 93 na 193 milionů korun a zároveň zvýšit základní kapitál.

Přestože invaze na Ukrajinu přinesla společnosti řadu problémů, v Česku si MERE stále buduje zákaznickou základnu. Plány na dalších padesát prodejen se zatím nerealizovaly, ale navýšení kapitálu naznačuje, že řetězec expanzi nevzdává.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky MERE, obchod, potraviny, levné zboží, kontroverze, Rusko, sankce, Ukrajina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.