Počasí dnes-1,2 °C, zítra1 °C
Úterý 18. března 2025  |  Svátek má Eduard
Bez reklam

Jindřichův Hradec připravuje druhou etapu modernizace čistírny odpadních vod

Autoři | Foto město Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec připravuje druhou etapu modernizace čistírny odpadních vod (ČOV). Odhadované náklady zakázky, které město vypsalo, činí 190 milionů korun. První etapa modernizace stála 239 milionů. Novinářům to řekl starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár (ANO).

"Druhá etapa navazuje na první. Modernizace je nutná kvůli tomu, aby čistírna splňovala požadované přísnější standardy. Vše by mělo být hotovo v roce 2027," uvedl Kozár.

Modernizace čističky zahrnuje například opravu dílčích stavebních objektů, výměnu automatických strojních česlí na odtoku, nové svozové jímky, úpravu aktivačních nádrží včetně technologie na dávkování síranu železitého a další zásahy. "Měly by nám klesnout hodnoty, co se týká vypouštění do vod. Pročištění by mělo být kvalitnější," uvedl starosta.

Na čistírnu jsou napojeny obyvatelé Jindřichova Hradce i místních částí. Využívá ji i řada firem, které ve městě sídlí. Modernizace zvýší kapacitu čistírny, z níž teče voda do Řečičky, Nežárky a následně do Lužnice. Čistírna patří městu a provozuje ji vodárenská společnost ČEVAK.

"Pokud by došlo ke zpřísnění pravidel nebo novým požadavkům na znečištění, bude nutné provést další úpravy v dalších etapách. Pro tuto chvíli ale věříme, že druhá etapa bude dostatečná," uvedl Kozár. Město na první etapu získalo dotaci z operačního programu Životní prostředí ve výši 25 milionů korun. Granty bude shánět i na druhou etapu, řekl starosta. "Celková částka na kompletní modernizaci bude přibližně 430 milionů korun. I když záleží na tom, jak se povede druhou etapu vysoutěžit," doplnil Kozár.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, ekologie, voda, stavby, Jindřichův Hradec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jindřichův Hradec připravuje druhou etapu modernizace čistírny odpadních vod  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.