Jihočeský vodárenský svaz (JVS) investuje letos do modernizace více než 189 milionů korun. Pořídí například záložní dieselagregáty na dvě hlavní čerpací stanice, které je udrží v provozu při náhlém plošném výpadku elektřiny. Rovněž dokončí odkalovací zařízení na úpravně vody Plav.
„Půjde o několik desítek akcí, některé z nich začaly už loni. Vlastníme a provozujeme jednu z největších vodárenských soustav v zemi a pro zajištění bezpečných dodávek velmi kvalitní pitné vody je její průběžná údržba a modernizace naprosto zásadní,“ říká Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS. Na investice použijí 141 milionů Kč, na opravy 38 milionů Kč a zbytek půjde do provozního majetku.
Letos nové naftové agregáty umístí do čerpacích stanic Hlavatce a Bukovec. To bude stát necelých 58 milionů korun, z nichž 38 milionů pokryje dotace Jihočeského kraje. Loni dieselagregáty kvůli udržení provozu čerpacích stanic v případě výpadku elektrické energie dodali do stanic v obcích Drhovle, Hosín a Těšovice.
Letos v prvním čtvrtletí JVS dokončí modernizaci zařízení na likvidaci kalů v úpravně vody Plav, která začala v červnu roku 2023, výše investice je 37 milionů Kč. Dále v Plavu v závěru letošního roku zahájí stavební úpravy nádrže na síran železitý s novou dávkovací stanicí. „Zařízení na hašení vápna a technologie mísení a dávkování z roku 1998 je na hranici životnosti,“ dodal Princ.
V úpravně vody Plav postupně modernizují dispečink, z něhož řídí a monitorují provoz zhruba 70 objektů celé vodárenské soustavy. Výměny telemetrických stanic či radiomodemů a rekonstrukce už zastaralých elektroinstalací vyjdou na deset milionů korun.
Dalších zhruba deset milionů korun bude stát napojení Chotovin na Táborsku na vodárenskou soustavu. Desítky milionů korun také míří do rekonstrukcí vodojemů, rekonstrukce toho v Domoradicích, který je důležitý pro Český Krumlov, vyjde na 25 milionů korun. Modernizace vodojemu ve Všechově, z něhož pitná voda teče do Tábora, bude stát téměř 40 milionů korun. Na 11 milionů korun vyjde rekonstrukce armaturní šachty Mokré, která je klíčová pro dopravu vody do severozápadní větve Vodárenské soustavy jižní Čechy.
JVS má v rezervě akce za 81 milionů, ty jsou však podmíněné získáním dotací. Sem patří například pokračování obnovy sedmikilometrového přivaděče surové vody z římovské přehrady na úpravnu Plav. Jednu ze tří etap, která měří 1293 metrů, dokončili loni. Zbylé dvě mají stavební povolení. „Jde o půl století starý hlavní přívodní řad a jeho modernizace v podobě souběžně vybudované nové trasy je klíčová. Tyto liniové stavby jsou však extrémně nákladné a bez podpory státu se neobejdou,“ dodal Princ. Náklady všech tří etap přesáhnou 900 milionů korun.
Jihočeská vodárenská soustava měří 556 kilometrů a na rozloze 6300 kilometrů čtverečních zásobuje pitnou vodou 400.000 obyvatel kraje. Vlastníkem JVS je 267 obcí a měst.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.