Družstvo Brloh zavádí opatření proti riziku šíření slintavky a kulhavky

Autoři | Foto pixabay.com

Zemědělské družstvo Brloh na Českokrumlovsku kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky omezilo pohyb cizích lidí a vozidel v areálu podniku. Používá také dezinfekční rohože, přes které chodí zaměstnanci i návštěvy. Ve firmě chovají kolem 1000 kusů skotu. Opatření zavedly i jihočeské zoologické zahrady, provoz ale neomezily.

„Nepouštíme sem žádná vozidla, když chceme odvézt nějaká zvířata, vozidla musí počkat před areálem, a my je k němu dovezeme a naložíme mimo areál," řekl předseda družstva Václav Jungwirth.

Tato opatření zavádějí podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hany Šťastné i ostatní podniky. Doporučila, aby se například veterináři převlékali před přechodem z jednoho provozu do druhého. Krajští hygienici v úterý na setkání se 150 zástupci jihočeských zemědělců mimo jiné sdělili, jaká opatření je třeba zavést.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty i mechanicky na povrchu zvířat, člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Při objevení nákazy v chovu se všechna zvířata musí utratit. To se týká sudokopytníků, prasat nebo volně žijící zvěře v okruhu tří kilometrů od ohniska, řekla ředitelka jihočeské Krajské veterinární správy Hana Fleischmannová.

„V současnosti připravujeme krizové scénáře, na pondělí svolávám nákazovou komisi, ve které jsou zastoupeni veterináři, hasiči, policie, celníci, zemědělci i hygienik. Aktuálně kontroly v terénu neděláme, jen v případě že by policie nebo celníci narazili na podezřelé vozidlo. Ale v průběhu března jsme s nimi provedli kontroly na hlavních tazích z hranic a na hlavních jihočeských trasách," dodala Fleischmannová.

Zoo Hluboká provoz neomezila, speciální opatření uvnitř areálu zatím nedělala. „Do služebních vjezdů jsme umístili dezinfekční rohože a postřiky, evidujeme SPZ vozidel, které do areálu vjíždějí. Dezinfekční rohože jsou i u vstupu pro návštěvníky. Nakoupili jsme ochranné obleky, kdyby bylo je nutné použít,“ řekla zooložka Markéta Jariabková.

Táborská zoo od úterý uzavřela výběhy s ovcemi a kozami, kde je lidé mohli přímo krmit. Dále zrušili ty zážitkové programy, při kterých se lidé dostávají do blízkosti sudokopytníků. Platí to do odvolání, uvedl mluvčí táborské zoologické zahrady Filip Sušanka.

Kvůli výskytu slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku zavedlo Česko už dříve zákaz dovozu zvířat ze zasažených zemí a tepelně neopracovaných živočišných produktů. Od půlnoci má být kvůli riziku šíření nákazy omezena také nákladní doprava na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla.

Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze. Na člověka je nemoc nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Slovensko, Maďarsko, chov, zdraví, slintavka, kulhavka, Jihočeský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.