Lékaři v českobudějovické nemocnici provedli čtyři stovky operací, kdy přišili pacientům část těla, o kterou většinou úrazem přišli. Nejčastěji šlo o prsty, končetiny nebo uši. Českobudějovická nemocnice je jednou ze tří nemocnic v republice, která podobné operace zvládá. První takzvanou replantaci zde lékaři udělali před 30 lety.
„Operace trvají často mnoho hodin, většinou v noci nebo o víkendech. Vyžadují sehraný operační tým, speciální nástroje, operační mikroskop a perfektní zvládnutí mikrochirurgické techniky. Pocit, že jsme vrátili život do části těla, která byla oddělena, je nepopsatelný," řekl primář oddělení plastické chirurgie Vladimír Mařík, který replantační program v českobudějovické nemocnici před 30 lety založil.
K nejzajímavějším případům patřily například replantace ucha u devítiletého chlapce, kterou ocenili lékaři i na mezinárodní úrovni. Další výjimečná operace byla záchrana ruky po úplné amputaci u jedenáctileté dívky, která měla současně poraněnou pánev. Lékaři například také vrátili k tělu prst patnáctiměsíčního dítěte.
„Replantační výkony jsou s ohledem na celkový počet operací prováděných v naší nemocnici vzácnější, z pohledu pacientů však zcela zásadní. Záchrana zdánlivě malé části těla má totiž dopad do fungování pacienta v jeho dalším životě jak pracovním, tak i osobním. Klíčový je i vliv na psychiku pacientů a tím i jejich celkové zotavení po úrazu," uvedl generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám