Písecko zasáhlo dnes večer zemětřesení o síle 3,2 stupně Richterovy stupnice. Epicentrum leželo u Smetanovy Lhoty nedaleko Mirotic. Lidé v okolí popisují zvuky připomínající hřmění. Naposledy se otřesy v této oblasti objevily před rokem u Cerhonic. Tehdy přístroje naměřily 3,9 stupně Richterovy stupnice.
O zemětřesení informoval na sociální síti X Geofyzikální ústav Akademie věd ČR. „V blízkosti jihočeské obce Mirotice došlo dnes (24. dubna 2025) 19:32 středoevropského letního času k zemětřesení o síle (magnitudu) 3,2. Hloubka ohniska zemětřesení je odhadována na 10 kilometrů,“ popsal ústav.
Zemětřesení u Mirotic
— GFÚ AVČR (@GFU_AVCR) April 24, 2025
V blízkosti jihočeské obce Mirotice došlo dnes (24. dubna 2025) 19:32 středoevropského letního času k zemětřesení o síle (magnitudu) 3,2. Hloubka ohniska zemětřesení je odhadována na 10 km. Na obrázku záznam na seismické stanici Kašperské Hory. pic.twitter.com/4mRyfdp329
Epicentrum mělo podle později upřesněných informací ležet u obce Smetanova Lhota, zhruba čtyři kilometry od Mirotic. „Pro tuto oblast nejsou zemětřesení obvyklá. Většinou se objevují na Chebsku, Broumovku či v poddolovaném Ostravsku. V okolí Mirotic se dle Geofyzikálního ústavu nachází zlom, orientovaný ve směru severozápad–jihovýchod,“ napsal na Facebooku ve skupině Sopky světa Jára Pokorný.
Při otřesech takovéto síly podle něj lidé popisují pocit zhoupnutí, cinkající skleniček, neklidná zvířat nebo divné dunění či hřmění. Právě zvuky připomínající hřmění lidé podle komentářů na Facebooku opravdu slyšeli. „Jako by pod náma jel vlak. A nebo jakoby hřmělo,“ komentoval například Karel Procházka z Milevska.
Stejnou oblast postihlo zemětřesení v minulém roce na začátku března. „Tehdy mělo sílu 3,9 Mw. Epicentrum leželo u obce Cerhonic, pouhé 3 km jihozápadně od toho dnešního. Odehrálo se mnohem hlouběji a to ve 22 km. To umožnilo ho pocítit ve větší vzdálenosti. Hlášení od lidí přicházely až ze vzdálenosti 100 km od epicentra,“ dodal na Facebooku Pokorný.
Česká republika vykazuje díky své geotektonické struktuře relativně slabou seizmickou aktivitu, která je omezena na obvodové části Českého masívu. Nejčastěji se otřesy půdy objevují na Chebsku a Sokolovsku. I ty nejsilnější mají obvykle magnitudo, kterým se označuje výchylka pohybu půdy při zemětřesení, do tří stupňů. Otřesy okolo dvou stupňů většinou lidé nezaregistrují, a pokud ano, tak spíše v noci, kdy je klid a ticho. Nejsilnější zemětřesení se za poslední dekády vyskytlo na Chebsku v roce 1985 a mělo magnitudo 4,6.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám