Kvůli hnízdění vzácných sokolů a tetřevů je dočasně na území Šumavy a Bavorského lesa uzavřeno několik cest a turistických cílů. Pro turisty je s ohledem na hnízdění sokola aktuálně nepřístupné okolí zříceniny hradu Kunžvart nebo Stožecká skála. Na území Bavorského lesa v těsné blízkosti státní hranice nemohou turisté projít nejkrásnějším územím divokého pralesa v okolí vodopádu Höllbachgspreng a odtud na vrchol populární hory Falkenstein - Sokolí kámen.
Na české části Šumavy stabilně žije osm párů sokola stěhovavého a daří se jim vyvádět mláďata. Dalších sedm párů tohoto nejrychlejšího tvora na planetě Zemi žije na německé straně Šumavy v oblasti Bavorského lesa. Ve druhé polovině 20. století byl v Česku sokol stěhovaný téměř vyhubený v důsledku masivního používání nechvalně proslulého insekticidu DDT. Ten doslova hubil vše živé a odnesli to i vzácní dravci.
„Z důvodu hnízdění zvláště chráněného druhu sokola stěhovavého respektujte dočasný zákaz vstupu nejpozději do 15. července v úseku Stožecká kaple – Stožecká skála (modrá turistická značka) a Křížová cesta – Stožecká kaple. Současně platí zákaz vstupu na zříceninu hradu Kunžvart, odbočka modré turistické trasy Kunžvart rozcestí – Kunžvart zřícenina,“ informoval mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Na západní straně Šumavy sídlí sokoli v karu Černého jezera, kam ale stejně turisté nesmí vstupovat celoročně. Pohybovat se mohou po hrázi jezera. „Zákaz vstupu je nastaven pro období od poloviny března do poloviny července, ale my pečlivě sledujeme z bezpečné vzdálenosti hnízdění sokolů. A když vidíme, že mláďata už vylétla, tak se ta místa otevřou dříve. Může se stát, že už je otevřeme třeba v polovině června. Veřejnost o tom samozřejmě budeme informovat. Někdy se stává, že na daném místě vůbec sokoli nezahnízdí. Nebo mohou o snůšku z nějakých důvodů přijít. A potom není důvod taková místa uzavírat,“ vysvětlil mluvčí Dvořák.
V oblasti Špičáku a Železné Rudy platí kvůli hnízdění tetřeva v době od 16. září do 15. června uzavření Rozvodské cesty, která vede od vrcholu Špičáku na rozcestí pod malým Špičákem na Rozvodí. „Další cesta uzavřená kvůli tetřevům je na Prášilsku. Je to cesta k Poledníku. Zelená trasa od Frantova mostu k Poledníku. Potom je uzavřena trasa pro pěší a cyklisty od Poledníku směrem k Javoří pile. Na těchto místech zákaz platí až do 15. července. Dale je také do 15. července uzavřena červená trasa od jezera Laka směrem k Horním Ždánidlům,“ řekl mluvčí NP Šumava. Kvůli zvýšené druhové ochraně tetřívka obecného je dále dočasně omezen do konce května vstup do oblastí tokanišť Dobrá a Cazov.
Smůlu mají v těchto dnech i turisté na druhé straně hranice, kteří se vypraví na Falkenstein z parkoviště z osady Zwieslerwaldhaus, která je pouhých 11 kilometrů od hranice v Bavorské Železné Rudě ve směru na Zwiesel. Uzavřena je totiž nejatraktivnější část cesty divokým pralesem, lemovaná množstvím skalních útvarů. Cesta je značena symbolem borůvky. Turisté mohou dojít pouze k vyhlášeným vodopádům na potoce Höllbach. Dál nelze pokračovat vlevo po cestě, která je odtud uzavřena až na vrchol Falkensteinu. Turisté musí projít kolem vodopádu vpravo a po této vyznačené cestě pak dojdou na vrchol Falkensteinu z druhé strany. Na Falkenstein můžete jít ze stejného výchozího parkoviště i jinou cestou, značenou například symbolem tisu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám