Zcela jednohlasně vybrala odborná porota vítězný návrh plánované haly pro míčové sporty, která má už v roce 2028 stát u českobudějovického výstaviště. Návrh britské architektonické kanceláře oslovil hlavně kvůli své úspornosti, co se prostoru týče, ale zároveň i vzdušnosti, kterou samotná budova působí. Výstavba má vyjít na 1,3 miliardy korun.
Od prvního nápadu na vybudování národní haly pro míčové sporty uběhly dva roky. Během nich bylo podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) klíčové sladit zájmy města, kraje, státu i výstaviště. Hala totiž nebude stát na pozemcích města ani kraje a část projektu bude úzce souviset s chodem výstaviště. „Chtěli jsme víc než jen sportovní halu. Šlo nám o nový veřejný prostor, který posune těžiště města za řeku a propojí kulturní i sportovní dění v Českých Budějovicích,“ vysvětlil během tiskové konference hejtman.
Do soutěže, kterou kraj vyhlásil v září 2024, se nakonec přihlásilo 29 architektonických ateliérů, do finále jich bylo vybráno devět. „Opravdu nás nadchlo, kolik světových architektonických ateliéru se přihlásilo. Dnes tady vidíme vítězný výsledek od britsko-českého týmu WilkinsonEyre + Boele architekti. Britští architekti stáli například za sportovními stavbami v Riu nebo v Londýně. Do jižních Čech tak skutečně přivádíme světové architekty,“ dodal Kuba. Za architektonickou soutěž zaplatil kraj 9,4 milionu korun, vítěz získal 2,4 milionu korun.
Hodnocení jednotlivých návrhů probíhalo anonymně, porota byla složená ze zástupců kraje, města a nezávislých odborníků na architekturu i provoz sportovišť. Vítězný návrh byl podle vedení kraje vybrán jednohlasně.
„Dávali jsme relativně podrobné zadání soutěže a bylo na těch architektech, jak se s tím popasují. Vítězný návrh se opravdu zaměřil nejen na řešení samotné haly, ale i na její okolí. Zároveň architekti dokázali celou stavbu dostat na nejmenší prostor a i přesto hala působí prostorně a vzdušně. Fasáda má velmi kultuvovaný design a z mého pohledu je opravdu velmi hezky pochopeno místo a to, co do něj má celý projekt přinést. V Budějcích nám tak vznikne část, která byla vnitřní periferií a nyní získá úplně jinou kvalitu,“ popsal vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Jihočeského kraje Petr Hornát, který soutěž připravoval.
Součástí návrhu je také parkovací dům a administrativní centrum. Obě budovy mají stát v těsné blízkosti haly. Proměnou má projít právě i celé okolí, kde má vzniknout nové náměstí. Hala bude mít kapacitu pět tisíc diváků a hrací plochu o rozměrech 30 x 50 metrů s výškou 13 metrů. Má splňovat současné požadavky na hrací plochy pro všechny míčové sporty, nabídne adekvátní zázemí pro sportovce i diváky a bude využitelná i pro kulturní akce a velké kongresy.
Náklady na výstavbu nové haly jsou zhruba 1,2 miliardy korun. Parkovací dům vyjde na 500 milionů korun. „Primárně to půjde za Jihočeským krajem, jsme na to připraveni a máme na to vyčleněné peníze. Část administrativní budovy by mělo platit výstaviště, ale vlastně z peněz, které jim dáme my za užívání toho pozemku. A také předpokládáme, že budeme žádat o podporu ze Státní sportovní agentury ve výši zhruba 300 milionů korun," doplnil hejtman.
Na financování okolí haly by se mělo podílet město České Budějovice. Předpokládané náklady jsou tady v řádech desítek milionů korun. „Arénu vnímáme jako novodobou dominantu, která doplní kulturní a sportovní infrastrukturu města. Připravujeme s krajem i novou galerii na Senovážném náměstí. Společně tak budujeme stavby, které jednou mohou mít pro město stejný význam jako má Gugenheimovo muzeum pro Bilbao, Allianz Aréna pro Mnichov nebo Madison Square Garden pro New York,“ komentoval za město náměstek primátorky Petr Maroš (ODS).
Pokud vše půjde bez komplikací, hala by měla stát v roce 2028.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám