Kontaktní místo pro uprchlíky omezí provoz a rozšíří služby pro všechny cizince

Autoři | Foto Diecézní charita České Budějovice

Od začátku července se výrazně mění fungování Kontaktního místa pro ukrajinské uprchlíky v centru Českých Budějovic. Po více než dvou letech každodenní pomoci přechází Diecézní charita na úspornější režim. Důvodem je konec financování z Operačního programu Zaměstnanost plus. Zároveň se ale rozšiřují služby Centra pro cizince i pro další národnosti.

Kontaktní místo, které sloužilo jako hlavní opěrný bod pro lidi prchající před válkou na Ukrajině, bude nově otevřeno pouze v pondělí a zaměří se výhradně na výdej potravinové a materiální pomoci.

„Jen za rok 2024 jsme pomohli dvěma tisícům uprchlíků z Ukrajiny, někteří se na nás obraceli opakovaně. A stále registrujeme, že přicházejí noví lidé, kteří prchají před nekončícím válečným konfliktem,“ říká Klára Cvachová, vedoucí Centra pro cizince Diecézní charity České Budějovice.

Kvůli omezenému financování končí také sociokurzy, kde se uprchlíci učili o českém daňovém systému, pracovním trhu, školství, historii či kultuře. Některé aktivity by ale podle Cvachové měla Charita zachovat a rozšířit je i na další cizince, nejen válečné uprchlíky.

Klub pro mládež, který dosud navštěvovaly pouze děti z Ukrajiny, bude fungovat i o letních prázdninách a nově se otevře všem dětem cizinců. „Povede ho naše nová zahraniční dobrovolnice Veronika, která se skvěle dorozumí v několika řečech,” doplňuje Cvachová.

Od září se znovu rozjedou také jazykové kurzy pro anglicky a rusko-ukrajinsky mluvící, pokračovat bude právní poradenství i v omezené míře psychologická pomoc.

„Žít v cizí zemi není jednoduché. Každý rok víc a víc vidíme, jak moc záleží na tom, aby lidé dostali pomoc včas – ať už jednorázovou nebo dlouhodobou,“ říká Cvachová. Podle ní se podařilo získat nové dotační tituly, díky kterým Charita rozšíří pomoc i pro další skupiny cizinců.

Interkulturní tým Charity zajišťuje také podporu na Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. V roce 2024 jeho pracovníci pomohli více než 6 500 lidem s formuláři, tlumočením a orientací v úředním systému. Téměř 10 tisíc dalších uprchlíků využilo služby Centra pro cizince v Krajském asistenčním centru pro uprchlíky. Pokračuje rovněž projekt pomoci s přechodem z humanitárního do soukromého bydlení.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ukrajina, uprchlíci, omezení, provoz, rozšíření, dotace, pomoc, charita

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.