Letos jsme zachránili 111 srnčat před sečí, popisuje myslivec Roman Okrouhlý

Autoři | Foto Roman Okrouhlý, Město Kaplice

S pomocí dronu s termokamerou pátrá v brzkých ranních hodinách po mláďatech ukrytých v porostu. Myslivec Roman Okrouhlý z Kaplice spolu s dalšími dobrovolníky zachránil během letošní seče přes stovku srnčat a jednoho koloucha.

Roman Okrouhlý, vedoucí odboru životního prostředí a památkové péče Městského úřadu Kaplice, je zároveň aktivním myslivcem, který už několik let pomáhá chránit srnčí mláďata před nebezpečím během senosečí. Díky dronu s termokamerou mapuje místa, kde se srnčata ukrývají, a pomáhá je tak včas schovat do bezpečí před příjezdem zemědělské techniky.

Tuto důležitou činnost vykonává ve svém volném čase a zcela nezištně. Často to ovšem znamená, že dobu strávenou v terénu musí nahrazovat v odpoledních hodinách. Redakci Drbny popsal, kolik času mu to zabere a jak záchrana probíhá.

Jak probíhá záchrana?

„V mysliveckém spolku Modřín Meziříčí jsem inicioval nákup dronu. Všichni jsme velice rychle zjistili, že záchrana srnčat a ostatních mláďat pomocí dronu s termokamerou v době senosečí je nejefektivnější způsob,“ popisuje redakci Drbny Roman Okrouhlý.

Dříve se k ochraně mláďat využívalo zejména procházení porostů, často i za pomoci psů, dále zapachování pozemků nebo instalace zvukových plašičů a různých optických zradidel. Tyto metody jsou ale málo účinné, a navíc zaberou mnohem víc času.

Zakoupení dronu bylo možné díky vlastnímu přispění mysliveckého spolku a spoluúčasti Honebního společenstva, které vlastní pozemky a provádí na nich sečení. Roman Okrouhlý zachraňuje srnčata nejen ve vlastní honitbě, ale i v okolních, pokud má volný dron a je o pomoc požádán.

Sám je totiž pilotem dronu a každého letu se osobně účastní. „Vždy po nahlášení sekané plochy minimálně večer před sečí seženu alespoň dva dobrovolníky z řad mých kolegů z mysliveckého spolku. Ráno budík na 4:00 a jde se létat. Takto brzké hodiny jsou důležité, protože pokud svítí slunce, tak ohřívá povrch louky a hledání pomocí termokamery se výrazně ztíží,“ vysvětluje.

Snímek s termokamerou, kde je vidět i srnče.

Po lokalizaci srnčete označí jeho polohu na ovladači, kde se automaticky vygeneruje QR kód s přesnou polohou. Pokud je porost hustý, dronem ještě nadlétne nad srnče, aby odhalil jeho přesnou pozici.

Srnčata pak pomocí podběráku umístí pod koš, který zajistí kovovými úchyty. Mládě tím pádem nemůže utéct zpět do porostu. „Pod košem je v naprostém klidu. Poté co se louka poseče, dojedeme srnčata vypustit v co možná nejkratší době, abychom jim umožnili co nerychlejší shledání se srnami“ dodává.

Kolik mláďat už zachránil?

Minulý rok se Romanovi Okrouhlému a dalším dobrovolníkům podařilo zachránit 87 srnčat a dva kolouchy. V letošní sezóně počet zachráněných vzrostl na 111 srnčat a jednoho koloucha. „Za den se dá prolétat mnoho desítek hektarů, vše závisí na tom, jak se mi stíhají přes měnič v autě dobíjet baterie. Pro příští rok bych chtěl zakoupit nějakou elektro dobíjecí stanici. Snad se podaří ušetřit nějaké prostředky,“ popisuje.

Záchranná sezóna trvá přibližně čtyři až šest týdnů, poté už jsou mláďata dostatečně velká na to, aby před sekačkami sama utekla.

„Mým cílem je paradoxně v příštích letech létat čím dál méně, protože věřím, že si myslivecké spolky zakoupí postupem času své drony a my se budeme moci věnovat pouze své honitbě,“ komentuje vydařené akce s dronem. Věří, že záchrana mláďat má smysl.

Na záchraně srnčat se po celém Česku podílí řada dobrovolnických skupin a s některými i myslivci ze spolku Modřín Meziříčí spolupracují. „Je to obrovsky smysluplná činnost, a to ranní vstávání je to nejmenší, co můžeme pro záchranu mláďat udělat,“ dodává Roman Okrouhlý.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky srnčata, záchrana, Kaplice, mláďata, kolouch, myslivec

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.