Oslavy založení koněspřežky. Městem projely Pendolino i historická lokomotiva Všudybylka

Autoři | Foto Město České Budějovice

Při příležitostech oslav 200 let od založení koněspřežené železnice dnes projížděly Českými Budějovicemi a Kaplicí moderní vlaková souprava Pendolino a vlak tažený stoletou parní lokomotivou přezdívanou Všudybylka.

Návštěvníky v krajském městě zdravili představitelé Františka Antonína Gerstnera a jeho žáka Matthiase Schönerera, který měl na starost dobudování dráhy poté, co byl Gerstner kvůli vysokým nákladům ze stavby odvolaný. 

Koněspřežka vedla z Českých Budějovic do Lince a později až do Gmundenu. Stavební práce začaly 28. července 1825 u Netřebic. Koně s povozy na kolejích se poprvé mezi Českými Budějovicemi a rakouským Kerschbaumem rozběhli v září 1828. Doprava po celé trati začala 1. srpna 1832 a skončila 15. prosince 1872. Na trase dlouhé 128 kilometrů bylo deset stanic, z nichž šest bylo přepřahacích, kde se vyměňovaly koňské potahy. 

DRBNA HISTORIČKA: Původně se uvažovalo rozšířit koňku až do Týna nad Vltavou

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na zahájení stavby koňky z Českých Budějovic do Linze. V pondělí 28. července totiž od této významné události uplyne přesně 200 let. Jak to tehdy celé začalo?

V Českých Budějovicích mohou lidé najít muzeum koněspřežky. Expozice Jihočeského muzea v Mánesově ulici je tento víkend přístupná zdarma. Při dnešní slavnosti zaznělo i to, že Pendolino začne od 31. srpna nově jezdit mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Do Budějovic přijede večer a ráno pojede zase do Prahy, uvedl regionální manažer Českých drah Pavel Kosmata

V Bujanově napekli koláče jako v časech koněspřežky 

Koláčové slavnosti se v Bujanově se konají tři desetiletí. Na letošní slavnost s kulatým výročím koněspřežky obec nachystala přes 700 koláčů plněných tvarohem, mákem a povidly. „Stanice, díky tomu, že se tu ty koláče prodávaly, získala tenkrát přízvisko koláčová," uvedl starosta. V někdejší přepřahací stanici byla později zřízená škola, která tam je dodnes. Obec budovu odkoupila po zrušení koněspřežky, stáje pro několik desítek koní byly mezitím strženy. 

Z Bujanova se lidé mohli autobusem vydat do rakouského Kerschbaumu, kde je muzeum v bývalé přepřahací stanici a možnost svést se po části obnovené dráhy. 

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Pendolino, České Budějovice, slavnost, Bujanov, koláč, František Antonín Gerstner, Praha, Linec, Gmunden

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.