Sobota, 1. listopadu 2025, 19:30
Zubři a další velcí kopytníci podle vědců významně pomáhají s ukládáním uhlíku do půdy. Přispívají tím ke vzniku černozemě, což je nejúrodnější druh půdy. Pastevní rezervace velkých kopytníků, mezi něž patří například i divocí koně, tak významně zachycují dusík. Na tento efekt přišli výzkumníci, včetně odborníků z Jihočeské univerzity.
"Půdy ve všech rezervacích velkých kopytníků obsahovaly více organického uhlíku, vyšší podíl stabilního humusu a vykazovaly intenzivnější mikrobiální aktivitu než kontrolní plochy na okolních sečených loukách. Přirozená pastva tak podporuje ukládání uhlíku ve formě stabilní organické hmoty, zvyšuje potenciální úrodnost půd a jejich schopnost zadržovat vodu," uvedla Eva Kaštovská z Jihočeské univerzity.
V části pastevní rezervace ve středočeských Milovicích o rozloze 125 hektarů, kde velcí kopytníci žijí téměř deset let, se podle odhadů vědců uloží ročně až 390 tun uhlíku. Podle vědců je to výrazně více než na komerčních pastvinách hospodářských zvířat, kde nadměrné zatížení půdy často vede k jejímu udusání, úbytku organické hmoty, poklesu mikrobiální aktivity a vyplavování dusíkatých látek do povrchových i podzemních vod.
"Velcí kopytníci byli po miliony let součástí vyváženého systému, který byl uhlíkově neutrální. Navíc byli jedním z hlavních činitelů, který vnášel do krajiny potřebnou dynamiku a tím hrál klíčovou roli při vytváření vysoké biologické rozmanitosti," uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v roce 2015 založila ve spolupráci s vědci rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku.
V Česku žilo na konci loňského roku 164 zubrů evropských. Největší stádo čítající 44 zvířat žilo v rezervaci u Milovic. Druhá největší skupina byla v oboře Židlov v Libereckém kraji, kde je 43 zubrů. Zubřích mláďat se loni v Česku narodilo 21, méně než v předchozích dvou letech.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
No hurá. Stačí tedy vypustit na pole zubry a divoké koně mezi větrníky a solární panely a planeta je zachráněna. Jen dotaz. Co budeme jíst když ty zlatíčka spasou na co přijdou? A taky by to pak chtělo víc vlků, medvědů aby byl k dispozici i přírodní predátor a chudáci myslivci nebyli nuceni je střílet jako divoká prasata co nám už běhají po městech. Tady se už očividně někdo zbláznil...a já to ještě nejsem. Ale moc daleko k tomu nemám. Ještě pár takových skvělých nápadů a.....nevíte v jakém stavu jsou ty sítě na Nuseláku