Ukradená socha Piláta Pontského se po 17 letech vrátí do Římova

Autoři , | Foto Národní památkový ústav - Biskupství Českobudějovické

Barokní socha Piláta Pontského se po 17 letech vrátí do Římova. Polychromovanou dřevořezbu z přelomu 17. a 18. století, kterou zloději ukradli z římovské pašijové cesty v květnu 2009, se podařilo vypátrat ve spolupráci se španělskou policií na aukčním portálu. Socha je v dobrém stavu a zřejmě byla restaurována.

Od 90. let 20. století se z křížové cesty ztratilo 19 soch, sedm už jich odborníci dohledali. Originál Piláta Pontského v kapličce 15. zastavení nahradila kopie, nalezenou sochu uvidí od Velikonoc návštěvníci Muzea poutnictví v Římově.

Odborníci při pátrání po ukradených uměleckých dílech procházejí stovky internetových stránek. Podle Evy Löw z generálního ředitelství NPÚ je vypátrání sochy výsledkem dlouhodobé spolupráce památkářů s policií a zahraničními partnery.

"Tuto sochu například jsme našli tím, že máme dokumentaci skvěle vytvořenou a kolega hledal, hledal a úplně velkou náhodou našel," řekla Löw. Do budoucna by pátrání mohla usnadnit umělá inteligence, hledání ale většinou komplikuje špatná dokumentace artefaktů ukradených v 90. letech 20. století.

Socha cestovala po Evropě

Podle Jana Mengera z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování policejního prezidia socha během předchozích let cestovala minimálně v Itálii a ve Španělsku a možná i v dalších zemích. "Je v poměrně dobrém stavu, zdá se, že neutrpěla žádné škody," uvedl Menger. Dodal, že podrobnosti nemůže policie zveřejnit kvůli vyšetřování.

Dohledávání pomáhá národní i mezinárodní databáze ukradených artefaktů. V české databázi PSEUD jsou evidovány desítky tisíc uměleckých děl. Menger zdůraznil, že prodej sakrálních nebo archeologických předmětů bez příslušného certifikátu je vždy nelegální, a pokud mají lidé pochybnosti o původu děl, mají kontaktovat policii.

Podle správce farnosti a poutního místa Římov Jakuba Václava Zentnera se hodnota díla přesně vyčíslit nedá. "Nedá se to vypočítat na peníze, ta socha je jedinečná. Ani datace není úplně jistá. V památkové kartě je napsáno z roku 1680, ale domnívám se, že bude spíš trochu mladší. Odhadoval bych první polovinu 18. století," řekl Zentner. Raně barokní polychromovaná dřevořezba je vysoká 180 centimetrů a zachycuje Piláta ve zbroji římských legií.

Římovskou pašijovou cestu nechala římskokatolická farnost v letech 2021 až 2023 celkově zrestaurovat. Při obnově byly ukradené sochy nahrazeny kopiemi, originály jsou vystaveny v Muzeu poutnictví v Římově, nebo jsou uloženy v depozitáři či v ambitu římovského kostela. Poutní místo, které je od roku 2018 národní kulturní památkou, vzniklo v 17. století. V té době navštěvovalo areál až 80.000 poutníků ročně, z Čech i Rakouska.

Socha Piláta pontského
Raně barokní polychromovaná dřevořezba z roku 1680 (dle novějších studií socha pochází zřejmě až z 1. poloviny 18. století), autor nezjištěn. Socha je vysoká 180 cm a je plně plastickou řezbou. Postava je oděna do zbroje římských legií. V původním umístění (kaple č. 15 římovské pašijové cesty) směřuje druhý prst pravé ruky k soše Ježíše Krista. Hlava je otočena nad pravé rameno a obličej směřuje také k soše Ježíše. Na hlavě je vavřínový věnec a obličej je vrouben plnovousem. Dominantním výzdobným prvkem je rozevlátý červený plášť, svázaný na hrudi, přehozený kolem ramen a spadající až na podstavec.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Španělsko, památky, kriminalita, církve, České Budějovice, socha, Římov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.