Se začátkem března započala oprava původní budovy knihovny na Lidické třídě. Rozsáhlá rekonstrukce si vyžádala její úplné uzavření i vyklizení prostor a na deset měsíců tak knihy nahradí pracovníci. Provoz knihovny se však nezastaví – veřejnosti bude po celou dobu k dispozici moderní přístavba dokončená v roce 2021 a půjčování knih bude pokračovat.
Patrová část budovy projde kompletní proměnou. Veškeré fondy hudebního oddělení, studovny, oddělení periodik i regionální oddělení se dočasně stěhují mimo objekt. Hudební oddělení najdou čtenáři po dobu rekonstrukce v knihovně Na Sadech. Parkoviště za budovou bude po dobu stavebních prací uzavřeno.
Fond z přízemního volného výběru zůstává k dispozici, nebude však možné procházet mezi regály. Čtenáři si knihy vyhledají v on-line katalogu, objednají je z domova a knihovna jim je následně připraví k vyzvednutí u výpůjčního pultu na Lidické.
Stejným způsobem bude možné zapůjčit i další dokumenty ze studoven nebo oddělení, která budou dočasně umístěna ve skladech po městě.
„Rekonstrukce je důležitým krokem po více než padesáti letech provozu budovy. Hlavním cílem je zateplení a modernizace staré budovy, aby byla energeticky úspornější a komfortnější pro čtenáře. I během rekonstrukce budou služby knihovny plně dostupné, ačkoli provoz budovy bude částečně omezen. Po dokončení se návštěvníci vrátí do prostorné a modernizované budovy,“ vysvětlil ředitel Ivo Kareš.
Úterý, 3. února 2026, 15:00
Do poboček Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích loni zavítalo více než 82 tisíc čtenářů. Jen na nové knihy připadly v minulém roce miliony korun, přičemž část prostředků poskytlo také město.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?