Dnes, 16:15
Divadelní „lázně“ pro děti, rodinné drama oceněné Pulitzerovou cenou i nová baletní pohádka. Jihočeské divadlo vstupuje do jarní sezony s pestrým programem, který nabídne premiéry i netradiční projekt slibující odpočinek za zvuku racků a moře.
Balet Jihočeského divadla uvede 20. března premiéru inscenace Sněhová královna, inspirované klasickou pohádkou od Hanse Christiana Andersena. Režie a choreografie se ujal renomovaný choreograf Paul Julius, hudbu k inscenaci složil uznávaný skladatel a držitel dvou Českých lvů Jan Jirásek. Nové baletní zpracování tak vzniklo jako originální dílo vytvořené přímo pro soubor Jihočeského divadla.
„Je docela nezvyklé, že se prolíná nahrávka s živou hudbou. Důvod byl ten, že se pohybujeme ve dvou světech. V tom reálném, který je zvukově reprezentován orchestrem i sborem, a zároveň se pohybujeme ve světě Sněhové královny, což je svět magický, umělý, neznámý a tajemný. Tam jsem používal řadu elektronických zvuků,“ vysvětlil skladatel Jan Jirásek.
Jarní program baletu zároveň uzavře jedna z výrazných inscenací posledních sezon – Slovanské tance. Derniéra se uskuteční 17. dubna a nabídne divákům poslední možnost vidět choreografické zpracování hudby Antonína Dvořáka.
Činoherní soubor chystá na 11. dubna premiéru slavné hry od amerického dramatika Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů. Drama oceněné Pulitzerovou cenou sleduje setkání jedné rodiny během několika letních dní, kdy postupně na povrch vyplouvají staré konflikty i nevyřčené křivdy.
„Je to částečně hororový, částečně neuvěřitelně vtipný. Objeví se nám tam skoro celý soubor a mám pocit, že je to příležitost, aby naši herci opět ukázali, že dokážou velmi dobře pracovat s psychologickou drobnokresbou,“ popsal umělecký šéf činohry Jakub Čermák.
Malé divadlo připravuje premiéru hravého projektu Láznění. Inscenace nabízí originální formát „divadelního wellness“ pro nejmenší diváky od šesti měsíců do tří let a jejich rodiče.
Dětem se rozevře na prknech Malého divadla imaginativní prostor, kde se mohou přirozeně pohybovat, objevovat a reagovat na podněty kolem sebe.
„Inspirovali jsme se relaxační hudbou z wellness světů, a samozřejmě pracujeme se zvuky vody, deště, mořských vln nebo racků,“ vysvětlila redakci režisérka Dana Račková.
Rodiče se navíc nemusí bát, že by jejich dítě v divadle rušilo. Tvůrci s přirozenými reakcemi dětí počítají a připravují na ně diváky dopředu – ještě před návštěvou dostanou rodiče e-mail s vysvětlením, jak představení funguje.
Zkušenosti ze zkoušek navíc ukazují, že i děti, které přijdou uplakané nebo unavené, se často během chvíle uklidní, protože je dění na scéně natolik zaujme.
„Výzkumy ukazují, že umělecké zážitky připravené přímo pro malé děti podporují jejich celkový vývoj. Při jedné ze zkoušek jsme dokonce viděli dítě, které bylo děním na jevišti tak zaujaté, že během půlhodiny poprvé začalo lézt,“ říká režisérka.
Po skončení představení si děti mohou s objekty z inscenace hrát, zatímco rodiče si užijí poslední zbytky „láznění“. Představení má obvykle pětatřicet minut a premiéra se koná 21. března.
Operní soubor nabídne během jara několik výrazných hudebních událostí. Už 3. dubna zazní tradiční Velikonoční koncert s kantátou Stabat Mater od Antonína Dvořáka. Další hudební setkání přinese Jihočeské matiné v Jihočeském muzeu, které se uskuteční 18. dubna.
Jaro ale přinese také několik loučení. Opera uvede derniéry hned tří titulů. Diváci se naposledy rozloučí s operou Madama Butterfly, 16. dubna se naposledy odehraje muzikál Evita a 24. dubna se uzavře inscenace Výstřely na Broadwayi.
Vrchol operní sezony pak přijde 29. dubna, kdy zazní světová premiéra koncertní inscenace Svatý Václav. Operu napsal významný skladatel a českobudějovický rodák Jaroslav Krček. Slavnostní večer se uskuteční v jedinečných prostorách Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?