pátek 15. listopadu 2019 Leopold

Návrat do Hůr: Opravdu pochybili soukromí vlastníci pozemků?

Od požáru černé skládky v Hůrách uplynul nějaký čas a dalo by se říct, že se věci uklidnily. Po vydání článku „Kdo je odpovědný za černou skládku v Hůrách?“ tomu ale tak nebylo a Budějcká Drbna dostala telefon od vlastníka části pozemků pod již zmíněnou skládkou, který se proti zveřejněným informacím ohradil.

Budějcká Drbna by se ráda touto cestou omluvila a doplnila informace, o kterých během psaní výše uvedeného článku nevěděla. Dle vyjádření Ministerstva obrany České republiky skrze jejího mluvčího Petra Medka došlo v roce 2004 k podepsání nájemních smluv, které měly firmě Profiakont zajistit možnost užívání pozemků.

ČTĚTĚ TAKÉ: Kdo je zodpovědný za černou skládku v Hůrách?

Tato informace byla dementována právním zástupcem paní Jany Wohlschlägerové a pana Jiřího Sukdola, JUDr. Annou Dvořákovou. „Dle názoru klientů i názoru mého vás mluvčí ministerstva obrany Petr Medek špatně informoval, neboť ani v roce 2004, ani nikdy jindy, moji klienti s korporací Profiakont žádnou smlouvu, která by ji opravňovala k užívání pozemků, neuzavřeli,“ sdělila Budějcké Drbně Dvořáková.

Wohlschlägerová a Sukdol žádnou smlouvu nepodepsali a zřejmě ji tedy podepsalo jen samotné ministerstvo. Problém se skládkou se ale táhne ještě dál a již zmínění vlastníci se proti skládce a i samotnému uložení odpadu na jejich pozemku bránili žalobou. Tu jejich jménem podala Dvořáková v roce 2006 k soudu a výsledkem byl pravomocný rozsudek, kterým bylo korporaci uloženo vyklidit pozemky vlastníků ve lhůtě jednoho měsíce od právní moci rozsudku. Korporace svou povinnost nesplnila, a i když měla poté teoreticky následovat exekuce, nebylo ji s ohledem na konkurz korporace možné provést. Náklady na odstranění odpadu byly podle správce v hodnotách milionů a tím skončily právní možnosti soukromých vlastníků domoci se svého práva.

Podobně skončilo i snažení České inspekce životního prostředí, která zahájila s firmou správní řízení o vyklizení pozemků. Výsledek byl ovšem s ohledem na konkurz korporace stejný jako pokus o zjednání nápravy vlastníky skrze právního zástupce.

Autoři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.