Třídenní cvičení Zóna 2015 skončilo ve čtvrtek 24. září ve 13 hodin. Jeho cílem bylo procvičit reakci na únik radioaktivity z Jaderné elektrárny Temelín, který nastal při havárii prvního bloku. Celkem se ho zúčastnilo více než tisíc lidí, mimo jiné pracovníci elektrárny, složek IZS a armády, krajského úřadu i starostové obcí s rozšířenou působností.
Cvičení odstartovala v úterý v 8 hodin mimořádná událost na Temelíně bez úniku radioaktivity. V 9:30 hodin fiktivně spouštějí hasiči varovné sirény, což je signál k ukrytí obyvatel. Ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje požádal hejtmana Jihočeského kraje, aby převzal koordinaci záchranných a likvidačních prací. Krizový štáb se poprvé sešel v 11 hodin. Během zasedání začaly ve 12 hodin z elektrárny unikat do okolí radioaktivní látky. Hejtman požádal předsedu vlády o vyhlášení nouzového stavu pro celý Jihočeský kraj a zároveň pověřil ředitele složek IZS konkrétními úkoly v rámci řešení mimořádné události. Současně byla zprovozněna Zelená informační linka pro obyvatele na čísle 800 100 450.
V 11:20 uzavřela policie třináctikilometrovou zónu havarijního plánování a rovněž začala odklánět veškerou dopravu. Podruhé se krizový štáb sešel v 15:50. Pokračuje v cvičném řešení následků mimořádné události v elektrárně, ze které stále unikají radioaktivní látky. Personál elektrárny se snaží tento únik zastavit a dostat blok pod kontrolu.
Na základě žádosti hejtmana premiér vyhlásil nouzový stav pro celý Jihočeský kraj. Platit začal v 19 hodin a trvat má do 21. října. Na základě informací poskytnutých složkami IZS a dalších členů krizového štábu vydal hejtman opatření k řešení následků radiační havárie.
Třetí zasedání krizového štábu se odehrálo ve středu 23. září v osm hodin. Zástupce Jaderné elektrárny Temelín informoval přítomné o zastavení úniku radioaktivních látek v 7:15. Na území Jihočeského kraje stále platí nouzový stav, opatření vlády byla rozpracována rozhodnutím hejtmana Jiřího Zimoly na konkrétní úkoly.
Složky IZS informovaly krizový štáb o připravovaných opatřeních k řešení mimořádné situace, zejména ohledně evakuace obyvatel z třináctikilometrové zóny havarijního plánování. Zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost informoval o aktivaci výjezdových skupin, které vyrazily do terénu s úkolem vyhodnotit aktuální stav radiace na zasaženém území a případných evakuačních trasách. Obdobná opatření učinil i provozovatel elektrárny.
Počtvrté se krizový štáb sešel ve středu v 15:15. Pokračoval v přípravě konkrétních kroků k evakuaci obyvatel z uzavřené třináctikilometrové zóny havarijního plánování v okolí Jaderné elektrárny Temelín. Aktuálně jsou připravována dekontaminační místa na evakuačních trasách a přijímací střediska. Ukrytí občané byli vyzváni, aby setrvali na svém místě a na evakuaci se náležitě připravili.
Páté zasedání krizového štábu se uskutečnilo ve čtvrtek 24. září v 7 hodin. Hejtman nařídil evakuaci obyvatel z části zóny havarijního plánování zasažené radioaktivními látkami. Začátek evakuace byl stanoven na 10 hodin. Pro všechny obyvatele třináctikilometrové zóny havarijního plánování i nadále platí, že mají zůstat ukryti.
Od 10:15 pak byla na programu praktická ukázka přesunu evakuovaných figurantů z Žimutic do příjmového střediska v Třeboni do místního domova dětí a mládeže. Dvěma autobusy bylo převezeno 40 lidí. Evakuace skončila ve 12:45.
Hejtman rovněž vydal pokyn k odvolání ukrytí obyvatelstva v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín, a to od 10:30. A ve stejnou dobu vydal pokyn k zákazu vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezeném území, které je znečištěno radioaktivními látkami. Nebezpečnou oblast, která je vymezena dopravními značkami, policie uzavřela a dohlíží na ochranu majetku evakuovaných obyvatel. Mimo tuto oblast v zóně havarijního plánování již funguje vlaková i autobusová doprava bez omezení.
Cvičení ukončil jihočeský hejtman ve 13 hodin.
Napsal Milan Nebesář
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.