V září tohoto roku zamíří do Českých Budějovic vědci z celého světa na 8. Evropskou konferenci o ekologické obnově ECER 2012 (8th European Conference on Ecological Restoration).
Zájem zahraničních účastníků odpovídá skutečnosti, že jde o největší akci v tomto oboru, která se letos ve světě uskuteční. Ekologie obnovy je poměrně mladý vědní obor, který se však v poslední době dynamicky rozvíjí. Zabývá se obnovou rozmanitých stanovišť, která byla narušena nebo zcela zničena.
Pořadatelství českých vědců umožnil především fakt, že v tomto oboru mají ve světě vynikající renomé a pravidelně publikují v důležitých oborových časopisech.
„Věřím, že nejen na samotné konferenci, ale i na doprovodných exkurzích můžeme zahraničním účastníkům ukázat nejen dobré výsledky vědeckých projektů, ale i jejich propojení s praktickou ekologickou obnovou. Právě propojení vědy s praxí je silnou stránkou této ekologické disciplíny, která dosud nevešla do širšího povědomí veřejnosti,“ řekl předseda vědeckého výboru konference Karel Prach.
„Škoda jen, že i přes řadu odborných studií i praktické zkušenosti přírodovědců z terénu se u nás dosud neujala ekologická obnova jako rovnocenná alternativa k technickým rekultivacím, například v opuštěných těžebních prostorech. Mrháme tak nejen potenciálem těchto míst pro ochranu přírody, ale naprosto zbytečně utrácíme státní i firemní peníze,“ dodala předsedkyně organizačního výboru konference Klára Řehounková.
Konferenci ECER 2012 pořádá pracovní skupina Ekologie obnovy při katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Evropskou komisí, pod patronací mezinárodní Společnosti pro ekologickou obnovu.
Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.