pátek 12. srpna 2022 Klára

Energie na veřejné osvětlení vloni stála Budějce 13,3 milionu

Jihočeská města za veřejné osvětlení zaplatí ročně miliony korun, další pak investují do údržby a modernizace.

Na nákup úsporných svítidel a technologií, které by přinesly výrazné úspory, ale mají menší města málo peněz. Snaží se proto alespoň kompenzovat zvyšující se ceny za elektřinu jejím nákupem v aukcích.

Provoz veřejného osvětlení obvykle spravují příspěvkové organizace měst, pouze v Českých Budějovicích společnost Eltodo-Citelum, která před deseti lety vyhrála veřejnou soutěž.

„Město vloni za elektrickou energii na veřejné osvětlení zaplatilo 13,3 milionu korun. Podle koncepce na období 2005 až 2014 dochází plynule k výměně svítidel, postupně se snižuje jejich energetická náročnost, dochází ke snížení příkonu,“ řekl Petr Jaroš z odboru veřejných statků magistrátu. Za deset let město do modernizace osvětlení investovalo 63 milionů korun.

Město teď osvětluje přes 11 300 sodíkových výbojek různého příkonu - 20 až 250 wattů. Přechody pro chodce jsou nasvětleny metalhalogenovými výbojkami, několik lokalit bude nově osvětleno LED technologiemi.

Slavnostně nasvícená je ve městě Černá věž, katedrála, klášter, kostely a sochy. Osazením regulátorů napětí zapínacích míst se podařilo dosáhnout úspory 22 až 27 procent.

První městem v Čechách, kde František Křižík instaloval veřejné elektrické osvětlení, je Písek. První obloukové lampy se v centru města rozsvítily 23. června 1887. Pohánělo je dynamo na parní pohon.

Písek tak zprovoznil první české veřejné elektrické osvětlení celoměstského významu, které bylo napájeno z elektrárny v Podskalském mlýně. V loňském roce veřejné osvětlení přišlo město na téměř sedm milionů korun.

O rok později než v Písku (1. dubna 1888) byla licence na provoz veřejného osvětlení udělena Jindřichovu Hradci. Vloni za něj město zaplatilo 7,7 milionu korun.

Svíčky, olej, petrolej a od roku 1906 elektrický proud osvětlují starobylý Český Krumlov. Náklady za elektřinu na veřejné osvětlení vloni činily přes 2,3 milionu korun, na jednoho obyvatele tak připadne 178 korun ročně.

Město se snaží snižovat náklady na osvětlení při rekonstrukcích ulic. Současné osvětlení je asi 35 let staré.

Zdroj: ČTK

Štítky veřejné osvětlení, jihočeská města, drahá energie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.