Z celkem 254 na 221 lůžek se od 1. května na tři měsíce sníží kapacita Domova pro seniory při Domově důchodců Dobrá Voda ve stejnojmenné obci u Českých Budějovic. Důvodem je finální fáze rekonstrukce tohoto objektu, která má skončit 31. července letošního roku.
Třiatřicet klientů z Domova pro seniory po tuto dobu nalezne azyl v Senior Domě v Českých Budějovicích. Uvedenou změnu schválila 18. dubna Rada Jihočeského kraje.
Stěhování se nebude týkat klientů, kteří v Dobré Vodě obývají takzvaný Domov se zvláštním režimem. Ten je s kapacitou dalších 45 lůžek určen mimo jiné lidem trpícím Alzheimerovou chorobou.
„Kvůli rekonstrukci Domova důchodců v Dobré Vodě jsme dočasně zastavili přijímaní nových klientů. Chtěli jsme si tím vytvořit dostatečný prostor k tomu, abychom mohli seniory aktuálně přestěhovávat do míst, kterých se stavební úpravy nedotýkají. Díky tomu mohla rekonstrukce pokračovat i za provozu domova. Práce ale nyní postoupily do takové fáze, kdy tyto přesuny nejsou možné. Proto jsme se po vzájemné dohodě rozhodli 33 klientů z Domova pro seniory dočasně přemístit do Českých Budějovic,“ vysvětlila první náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.
V Senior Domě v Českých Budějovicích budou mít klienti z Dobré Vody k dispozici byty stejné kategorie, na jaké byli zvyklí. „Jejich pronájem jsme pokryli z poplatků, které by za běžných okolností uhradili senioři u nás. Starat se tam o ně bude i náš personál,“ uvedla ředitelka Domova důchodců Dobrá Voda Jana Zadražilová s tím, že převoz většiny klientů si zajistí vlastními vozy, pouze v několika případech jim pomůže sanitka.
Rekonstrukce Domova důchodců v Dobré Vodě začala v listopadu 2011 a vyjde na 107 milionů korun. Jejím cílem je tu vybudovat takové prostředí, kde budou moci poskytovat sociální služby v souladu s platnými standardy. To znamená, že u pokojů doplní sociální zařízení, obnoví funkčnost inženýrských sítí i rozvodů a celý objekt zateplí.
Zřizovatelem domova je od roku 2002 Jihočeský kraj. Celkem 160 zaměstnanců se tu stará o dvě skupiny klientů. V Domově pro seniory o osoby starší 60 let, kteří s ohledem na svůj věk a zdravotní stav nemohou trvale žít ve svém přirozeném sociálním prostředí. A v Domově se zvláštním režimem o lidi starší 55 let trpící Alzheimerovou chorobou, všemi typy stařeckých demencí a o ostatní osoby s organickým poškozením centrální nervové soustavy, jejichž stav vyžaduje stálou pomoc, podporu a dohled jiné osoby.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Ti lidé v domově zaplatěj dost,tak si můžou užívat v lepším prostředíí...