Mezi obcemi Zahájí a Mydlovary na Českobudějovicku vyvěrá ze země železito-sirná voda. Objevili ji tam pracovníci budějckého Biologického centra Akademie věd České republiky. Vývěr je v místech bývalé těžby lignitu a podle vědců jde o unikátní lokalitu.
Pracovníci biologického centra v pátek instalovali naučnou tabuli. Pomáhali jim s tím i žáci budějckého gymnázia v Jírovcově ulici. „Jedná se o naprosto výjimečnou lokalitu. Veřejnost si možná myslí, že se vzhledem tomu, jak voda vypadá, jedná o nějakou závadnou látku, ale právě opak je pravdou,“ uvádí Václav Krištůfek z oddělení půdní mikrobiologie a půdní chemie biologického centra.
Voda, která ze země vyvěrá, je velmi kyselá, má vysokou tvrdost, vysoký obsah železa, síranů, manganu a sediment také obsahuje vzácné minerály goethit, jarosit a schwertmanit. V jeho blízkosti roste houba třepenitka vlhkožijná, která je na červeném seznamu ohrožených druhů a v České republice se vyskytuje jen na několika málo místech.
„Tato lokalita je ukázkou soužití člověka s přírodou. Nebýt zásahu lidí, nikdy by se zde taková voda neobjevila,“ říká pedagožka gymnázia v Jírovcově ulici Jarmila Ichová. Místo mělo být původně zasypáno hlušinou. Vědci ve spolupráci se zástupci okolních obcí se jej ale rozhodli zanechat v nynějším stavu.
Lokalita je zajímavá nejen po stránce geologické, ale i biologické, zoologické a historické. Vědci ji přirovnávají k přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní.
Foto a video: Biologické centrum AV ČR
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.