Největší alianční cvičení a zároveň jediné cvičení vzdušných sil NATO v letošním roce s názvem Ramstein Rover 2013 se dotkne také obyvatel Jihočeského kraje. Nad našimi hlavami budou ode dneška až do příštího čtvrtka přelétat vojenské letouny mířící do Boletic.
Letošní Ramstein Rover je třetím v pořadí. Po Spojených státech amerických v roce 2010 je již podruhé hostitelskou zemí Česká republika (2012 a 2013). Cvičení navazuje na sérii cvičení Flying Rhino, která se na území České republiky uskutečnila v předchozích letech, a je organizováno a řízeno komponentním velitelstvím vzdušných sil v německém Ramsteinu.
Kvalifikační dovednosti při denních i nočních operacích si v České republice procvičí 186 předsunutých leteckých návodčích z devatenácti zemí, kteří budou do konce roku 2014 plnit úkoly ve prospěch koaličních jednotek na území Afghánistánu.
„Klíčovými charakteristikami cvičení jsou výcvik vojáků v mezinárodní prostředí, sdílení operačních znalostí a bojových dovedností v duchu přístupu ´Cvičte jako v boji´. To znamená, že simulujeme situace reálného nasazení předsunutých leteckých návodčích, kteří v bojových podmínkách zabezpečují podporu nasazených jednotek,“ uvedl velitel Vzdušných sil Armády České republiky plukovník Libor Štefánik.
Letová činnost bude probíhat primárně z 22. základny letectva u Náměště nad Oslavou, dále ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá a ve vzdušném prostoru nad Jihočeským krajem. Letadla budou ve vzduchu od 9. do 13. září a od 16. do 19. září denně v pracovní dny od 9 až do 23 hodin. Lety v nočních hodinách budou omezeny jen na minimální potřebný počet.
Leteckou podporu budou vojákům poskytovat letouny L-39 Albatros (ČR, Slovensko), F-16 (Turecko), L-159 Alca (ČR), Jas-39 Gripen (Maďarsko), Pilatus PC-9 (Slovinsko, Německo), Learjet L-35 (Německo), vrtulníky Mi-24/35 (ČR), Mi-17 (Slovensko) a také těžké nadzvukové bombardéry polské armády Suchoj Su-22, které patří mezi nejhlučnější letadla na světě.
Budějcký region je součástí vzdušného prostoru Viking 5 a je možné nad tím předpokládat letový provoz ve výšce od 300 metrů nad terénem. Zelené pruhy, takzvané Skyway, zvýrazněné na přiložené mapce, umožňují vojenským letounům přelet z letiště k místu cvičení.
„Létáme ve vyhrazených letových koridorech nad Vojenskými výcvikovými prostory Libavá a Boletice tak, abychom minimalizovali dopady na ostatní uživatele vzdušného prostoru a civilní veřejnost,“ uvedl ředitel cvičení za AČR plukovník Zdeněk Bauer.
Cvičení probíhá za velmi přísného dodržování bezpečnostních zásad a veškerých protihlukových opatření. Obyvatelé by se však měli připravit na zvýšenou armádní leteckou aktivitu.
Foto: www.lznamest.army.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.