Dokážete si představit, že jdete na kávu do kavárny, kde je naprostá tma? Že nevidíte na člověka, se kterým si povídáte? Nevidíte číšníka, který vás obsluhuje?
Jaké pocity zažívají lidé, kteří přijdou o zrak, si vyzkoušíte na náměstí Přemysla Otakara II., kde ve čtvrtek zaparkoval zatemněný autobus, ve kterém se ukrývá Kavárna Potmě. V Budějcích ho budete moci navštívit ještě během pátku.
Jak vypadá svět bez světla a barev si vyzkoušela i Budějcká Drbna. Jejím milým průvodcem po autobuse byl nevidomý Michal Maišl. „Lidé si musí vypnout své mobilní telefony. Nám nevadí zvuk, ale světlo, které vydávají. Uvnitř musí být naprostá tma. Občas někomu svítí i hodinky, tak i ty musejí lidé schovat. Někdy se stane, že se lidé polijí, ale většinou si spíš nápoj vylijí. Reakce lidí, kteří kavárnu navštíví, jsou však většinou kladné.“
Do kavárny je možné vstoupit pouze za doprovodu, protože jakmile se zabouchnou dveře, nevidíte vůbec nic. Člověk je nucen intenzivněji zapojit ostatní smysly. Soustředíte se více na zvuky kolem sebe, na materiál a tvary, kterých se dotýkáte. Je to opravdu nevšední a zajímavý zážitek.
Budějcká Drbna se na význam projektu Kavárny Potmě zeptala zaměstnankyně Nadačního fondu Českého rozhlasu, sbírkového projektu Světluška, Veroniky Musilové.
„Kavárna má smysl především v tom, že propojuje svět vidících a nevidomých. Tady se vlastně nevidomý stávají průvodci, ukazují ten svůj svět a učí vidící, jak se v něm máme chovat,“ říká.
Jak dlouho již funguje Kavárna Potmě?
„První stabilní projekt kavárny funguje od roku 2006. Kavárna na cestě, autobusová kavárna, funguje od roku 2012, kdy poprvé vyjela.“
V Budějcích jste poprvé?
„Ano.“
Stabilní projekt, to znamená, že v nějakém městě funguje Kavárna Potmě denně?
„Ne. Stabilní je pouze v uvozovkách. Je zřízena vždy jen na chvilku. V Praze bývá na Ovocném trhu na dva až tři týdny.“
Popište čtenářům, jak to v této kavárně chodí.
„Když sem přijdete, tak uvidíte venku stát nevidomou hostesku, ta vám sdělí všechny důležité informace, které k návštěvě kavárny potřebujete. Odložíte si popřípadě zavazadla a s nevidomým průvodcem vcházíte dovnitř. Ten vás usadí a předá nevidomému číšníkovi, který se o vás celou dobu stará. Taktéž nevidomý barman vám připraví různé nápoje dle vašeho výběru. Vy si je vevnitř v naprosté tmě vychutnáte a pak vyjdete zase ven. Ten autobus je trochu speciální v tom, že zaměstnáte nejenom ty chuťové buňky, vizuální samozřejmě nemůžete, ale máme tam i hmatovou položku. Jak vcházíte, tak jednotlivá kupé, je jich celkem šest, jsou očalouněná různými materiály. Takže vy když autobusem procházíte, tak můžete rukama sledovat jak materiály, tak různé křivky toho prostoru.“
Kolik stojí nápoje v této neobvyklé kavárně?
„Za první nápoj zaplatíte 140 korun s tím, že hrneček, ve kterém vám bude nápoj přinesen, si odnesete domů jako dárek na památku. Za každý další nápoj zaplatíte už jen 40 korun. Výtěžek je pak věnovaný na pořízení různých pomůcek pro nevidomé.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
to Jana Chrtová, kavárna je v Budějcích dnes a zítra (15. a 16.)