Počasí dnes15 °C, zítra17 °C
Pátek 26. dubna 2024  |  Svátek má Oto
Bez reklam

Politici nám chtějí přikázat, kdy smíme pracovat a nakupovat

Jako daňový poplatník považuji za naprosto nepřípustné, aby mnou placení politici místo skutečně potřebné a užitečné práce vymýšleli pseudotémata, kterými se snaží zamaskovat svojí neužitečnost, ukájí svou obsesi dokazovat voličům, jak tuze na ně myslí, anebo se snaží pod pláštíkem „ochrany“ suplovat zdravý rozum občanů.

Nebo všechno najednou. Skutečně nám politici mohou znovu a znovu nad rámec stávajících zákonů dál přikazovat, co můžeme dělat s našimi životy?

Jasně, že jo! Takový pocit má František Bublan, autor senátního návrhu zákona o povinném uzavření hypermarketů větších než 200 m2 ve vybraných svátcích, a jeho političtí kolegové. Ti všichni totiž mají pocit, že společnost bude šťastnější, když 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 24. prosince (po poledni), 25. prosince a 26. prosince se zavřou supermarkety.

Zákon omezuje svobodu podnikání. Majitelé supermarketů, mimochodem splňující všechny zákonem dané podmínky a zároveň významní plátci daní, nemohou stanovit otevírací dobu, jak se jim zlíbí. Zákon také porušuje právo na rovné podmínky v podnikání, protože – pěkně po česku – tento nesmyslný zákon obsahuje ještě nesmyslnější výjimku vymezenou velikostí podlahové plochy. Co když v ulici vedle sebe stojí dva supermarkety, z nichž jeden má rozlohu 199 m2 a druhý 201 m2?

Zákon nadto omezuje svobodu pracovat. Třeba se situace změnila, ale moje zkušenost s brigádami při studiích je následující: směny o víkendech a svátcích byly rozebrány vždy jako první, neboť byly honorovány vyšší mzdou a případnými dalšími benefity. I když mezi ně asi politici nepatří, evidentně existují lidé, kteří CHTĚJÍ pracovat i o svátcích. Vzkaz od politiků? „Máte smůlu!“

Zákon omezuje svobodu volby. Ta se týká všech lidí, kteří si plánují, jak využijí svůj volný čas. Tedy těch, pro které třeba představuje svátek vítaný den, kdy mohou dokoupit potřebné zásoby do domácnosti. I těch, kteří se cestou na návštěvu k příbuzným rozpomněli na narozeniny strýčka a shání dárek. Ale samozřejmě i těch, kteří prostě jenom rádi nakupují. Proč by nemohli nakupovat? Protože pan Bublan řekl, že se to nesmí? Nechápu.

Co zákon určitě nezajistí? Povím vám to. Určitě nepřinutí lidí, kteří z libovolného důvodu nemají pocit, že by ve volném čase měli číst poezii, sportovat, navštěvovat hrady a zámky nebo se družit s příbuznými, aby tak činili. Proč by to proboha dělali, když se jim nechce? Kvůli tomu, že jim politici zakázali nakupovat potraviny? Absurdita z tohoto nařízení přímo sálá.

Na konec jsem si nechal často zmiňovaný argument, že podobné zákony přeci platí v některých okolních zemích, a proto by kritici měli mlčet. Několikrát mi byl vmeten do tváře. Co na něj říkám? To je snad ta nešílenější věc, kterou může politik vůbec vyslovit. Suplovat vlastní rozum opisováním je vždycky trapné. Ne nadarmo už dětem ve školce káravě říkáme: „Frantíku, a když Pepíček skočí z okna, tak snad skočíš taky?“

Senátoři se často ohrazují proti tvrzením, že je senát naprosto zbytečná instituce. Ale pak navrhnou podobný zákon a člověk si zase nemůže pomoct…

Napsal Aleš Rod, Malostranská drbna

Štítky supermarkety, svátky, nákupy, František Bublan, svátek, Velikonoční pondělí, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Řehoř Husinecký

Pane Kocoure, prasata jsem s Váma nepásl. O Váma zmiňovaném - Zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku, vím a vím jak se to v praxi dělá. O nějaké dobrovolnosti nástupu na tyto směny se nedá hovořit........ A má zkušenost mluví jednoznačně, o sváteční "směny" byl vždy zájem, to že vy jste to nezažil je vaše věc. :-) Po staru se žít nedá pamětníku.

Pondělí, 10. listopadu 2014, 13:15Odpovědět

Badaxe Kocour

Pak ale pane husinecký nechápu, proč suplujete svůj "rozum" těmi bláboly o ptaní se. Příplatky za svátek nejsou vázány na nějaký supermarket, jsou dány ze zákona, takže zaměstnavatel je dát musí chca nechca. Možná jste nějaký státem placený povaleč v kanclu, takže o příplatcích za práci ve svátek netušít (a o práci obecně) nic. Ale příplatky za soboty, neděla a svátky jsou dány ze zákona. Konkrétně je to třeba § 126 zákoníku práce. A to jestli někdo chce či nechce do práce bych vždy ponechal na něm a různé vynucovatele dobra kteří by něco "dopřáli" aniž vůbec ví zda by dotyční o jejich dopřání stáli, bych poslal tam kam prezident. To jestli chci jít do práce o víkendu je má věc, stejně jako každého. A má zkušenost mluví jednoznačně, o sváteční "směny" byl vždy zájem, to že vy jste to nezažil je vaše věc.

Pondělí, 10. listopadu 2014, 12:56Odpovědět

Jan Řehoř Husinecký

................... směny o víkendech a svátcích byly rozebrány vždy jako první, neboť byly honorovány vyšší mzdou a případnými dalšími benefity. Chtělo by se to dneska zeptat prodavaček, či zaměstnanců supermarketů na ty příplatky ke mzdě a benefity za práci o sobotách, nedělích a svátcích. Protože v těchto super-hyper a podobně jsou převážně zaměstnané ženy - matky, tak bych jim to volno na svátky dopřál a nehleděl bych na nějakou prodejní plochu. Suplovat vlastní rozum opisováním je vždycky trapné. :-) V kterých případech je opisování přípustné? Jen to které se nám hodí. Jinak mě vůbec netankuje zda bude otevřeno, či nebude. Na svátky přátel a příbuzných nezapomínám, natolik je mám v úctě a dárky nesháním na poslední minuty. Takže zda bude otevřeno, či ne je mě šumafuk, ale těm mámám s dětma určitě ne.

Pondělí, 10. listopadu 2014, 10:07Odpovědět

Badaxe Kocour

Takže i já si pamatuji že dokud jsem pracoval ve firmách kde bylo možno si vzít "službu" ať už pohotovost, nebo být v práci (to bylo třeba v energetice zcela běžné) nikdy nebyl nedostatek zájemců. To že líná chátra v senátu má problém dojít do práce i ve dny všední je známo, tak proč se hrabou do věcí, které jim nepřísluší. Osobně bych byl pro referendum za zrušení těchto zcela zbytečných šmejdů

Neděle, 9. listopadu 2014, 18:04Odpovědět

Badaxe Kocour

Myslím že Bublana vede k tomuto zhovadilému nápadu jeho víra. Ovšem mně jako ateistovi je dost fuk, že Bublan chce být v neděli doma a přemítat o čemsi transcedentálním. V tom mu samozřejmě nikdo nebrání ani dnes, proč tedy tahle veš, placená z daní, si vymýšlí nějaká oemezení? Prito že on v cosi věří? Já zase věřím, že lemplové jako Bublan jsou zcela zbyteční a měli by být zrušeni. Je tu ale rozdíl, já svou víru nikterak neprosazuji a nesnažím se zákonem Bublana eliminovat. To že se svátky platí výrazně lépe je samozřejmě fakt,

Neděle, 9. listopadu 2014, 18:01Odpovědět

Politici nám chtějí přikázat, kdy smíme pracovat a nakupovat  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.