Havarijní řídící středisko, zázemí hasičů nebo strojovnu prvního bloku Temelína si prohlédlo téměř třicet rakouských specialistů na krizové řízení. Stalo se tak v rámci třídenního semináře zaměřeného na krizové řízení a jadernou bezpečnost.
Ten probíhal od 25. do 27. listopadu v rakouském Gmündu. Hned v úvodu temelínského programu diskutovali zástupci rakouského ministerstva vnitra a policie s představiteli elektrárny o havarijním plánování a radiační ochraně.
„Rozhodně nešlo o prezentaci odlišných názorů na jadernou energetiku. Program byl především o výměně zkušeností. Zájem rakouských odborníků o systém krizového řízení naší elektrárny nás velmi potěšil,“ uvedl Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.
Rakušané se zajímali i o způsoby řešení možných mimořádných událostí a jak by v takovém případě byli informováni. Otázky padaly také na jódové tablety.
„Letos se seminář koná nedaleko elektrárny, tak jsme se rozhodli jeho program zpestřit něčím novým, co ale souvisí s naším tématem. Už dříve jsem byl v Praze přímo na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost a nyní jsem měl možnost dozvědět se, jak by se případná krizová situace řídila přímo v Temelíně či jak by bylo varováno obyvatelstvo,“ řekl na závěr návštěvy Günter Timal, z ministerstva vnitra.
Od začátku roku navštívilo Informační centrum elektrárny Temelín 36 403 lidí, ze kterých bylo 1 572 ze zahraniční. Z Rakouska letos na jihočeskou elektrárnu přijelo 371 návštěvníků.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15 065 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na celý rok.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.