sobota 23. října 2021 Teodor

Teplo z Temelína může zlepšit kvalitu ovzduší

Smogovou situaci v Českých Budějovicích, která město při nynějším počasí trápí, může pomoci zlepšit teplo z temelínské jaderné elektrárny.

Hodnoty v Budějovicích dosáhly v maximech až 128 mikrogramů částic polétavého prachu na metr krychlový, limit je 50 mikrogramů. „V následujících dnech by se měla situace zlepšovat,“ uvedl Gustav Sysel z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Situace se však podle něj může zejména v zimním období kdykoli opakovat. Alespoň pro České Budějovice by mohly být řešením dodávky tepla z temelínské elektrárny.

Největšími znečišťovateli ovzduší na jihu Čech totiž zůstávají podle Integrovaného registru znečišťovatelů teplárny včetně českobudějovické. Omezit její provoz v době mrazů ale není možné, řešením tak může být pouze jiný čistý zdroj. Vyčistit ovzduší v Českých Budějovicích by tak mohl pomoci zvažovaný teplovodní přivaděč z elektrárny Temelín.

„Díky teplu z Temelína by Teplárna České Budějovice ročně nemusela spálit 100 tisíc tun hnědého uhlí a emise škodlivých plynů by se tak snížily na polovinu,“ konstatoval mluvčí Sviták.

Předpokládaná roční dodávka tepla by mohla dosáhnout téměř milionu gigajoulů, což by pokrylo přibližně třetinu spotřeby tepla v Českých Budějovicích. Elektrárna Temelín by tak mohla zajistit teplo pro tři největší českobudějovická sídliště, Vltava, Šumava a Máj.

„ČEZ má zájem dodávat teplo z elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Projekt je technicky proveditelný a je také zařazen v nově platných zásadách územního rozvoje Jihočeského kraje. Jeho realizaci již povolilo i Ministerstvo životního prostředí. Pro další kroky bude důležitý postoj města České Budějovice a vedení Teplárny České Budějovice, která vlastní rozvody tepla ve městě,“ poznamenal Josef Gába, specialista akvizic ČEZ Teplárenská.

Tepla z Temelína by se obyvatelé Budějovic mohli dočkat v letech 2014 až 2015.

Již třináct let Temelín zásobuje teplem nedaleký Týn nad Vltavou. Přechodem na temelínské teplo bylo v Týně zrušeno dvaadvacet středně velkých uhelných výtopen a tři velké kotelny. Teplovodní napojení na elektrárnu Temelín tak pomohlo na Vltavotýnsku významně zlepšit kvalitu ovzduší.

V současné době je na teplo z elektrárny Temelín napojeno 470 rodinných domků, 2100 bytů a několik průmyslových podniků.

Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.