Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín přestal úderem páteční deváté hodiny večer vyrábět elektřinu. Dnes totiž začíná pravidelná odstávka pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru. Plánovaná je na 48 dní. Výrobu elektřiny by měl druhý blok obnovit v druhé polovině června.
„Při odstávce bude v reaktoru vyměněno 42 palivových souborů, tedy čtvrtina ze 163 souborů. Z bazénu vedle reaktoru bude ve dvou kontejnerech převezeno 38 použitých palivových souborů do skladu použitého paliva v areálu elektrárny,“ uvedl mluvčí Temelína Marek Sviták.
Tam obsadí desátou a jedenáctou skladovací pozici ze 152. První kontejner byl do skladu umístěn v roce 2010. Kapacita na provoz dvou bloků Temelína byla plánovaná na 30 let. V rámci programu sledování životnosti tlakové nádoby budou z reaktoru vyjmuty takzvané svědečné vzorky a předány ke zkouškám odborníkům z ÚJV Řež.
V nejaderné části bude provedena pravidelná roční kontrola všech tří nízkotlakých rotorů turbíny. Součástí prací na turbíně bude i kontrola vysokotlakého rotoru.
Harmonogram odstávky druhého bloku zahrnuje 10 tisíc činností a na jejich realizaci se bude podílet více než 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ.
V elektrárně Temelín už se připravuje i druhá letošní odstávka pro výměnu paliva na prvním bloku. Podle časového harmonogramu začne 13. července a potrvá 49 dní.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.