Popularita zakrslých stromů není tak veliká, jako například orchidejí, každopádně kdo se vydá na výstavu bonsají a umění suiseki do Metropolu, rozhodně neprohloupí. Budějcká Drbna vám téměř garantuje, že se do nádherných stromů, které se vám vejdou do bytu, zamilujete.
Před necelými třemi měsíci měli Jihočeši možnost shlédnout pestrobarevnou škálu orchidejí, které byly umístěny v kulturním domě Metropol. Nyní se ve stejných prostorách koná až do 24. června prodejní výstava bonsají, kterou doplňuje nápadité umění suiseki.
Nádherné jehličnany, listnáče i ovocné stromky berou dech svou krásou a majestátností. Pěstitelé bonsají jsou umělci, kteří vytvářejí živá díla. Záleží pouze na jejich vkusu a náladě, jak bude stromek vypadat či jaká nádoba ho bude zdobit.
Bonsaje jdou ruku v ruce s dalším uměním východoasijské kultury, a to různými kameny suiseki. V podstatě se jedná o to, že najdete v přírodě malý kousek různého druhu kamene, který ve vás něco evokuje. Tomu na míru zhotovíte podstavec a pak už si ho vystavíte na vámi zvolené místo, kde se můžete kochat jeho krásou a sílou. Kameny mohou představovat nějaký konkrétní předmět, osobu či zvíře, ale leckdy mohou jen působit uklidňujícím dojmem. Hlavně proto se jimi obklopujeme.
Na expozici se velkou měrou podílelo největší a nejstarší Bonsai centrum v České republice, avšak autorem výstavy je Karel Willinger, jehož bonsaje jsou zde také k vidění, ne však na prodej, jak sdělil Budějcké Drbně v krátkém rozhovoru.
Když budou chtít čtenáři začít pěstovat bonsaje, co musí nejprve udělat?
„Prvně přijít na výstavu. (směje se) Tady se všechno dozví. Důležité je si ujasnit, jestli chci pěstovat venkovní bonsaje, tedy mírného pásma, to znamená všechny naše stromy, ať už jehličnany nebo listnáče. Nebo jsou subtropické bonsaje, ty se většinou prodávají v OBI a podobných marketech, kde vám však neřeknou, že tyto druhy, když necháte přes zimu doma v teple, tak se jim nebude dařit. Do bytu se totiž hodí hlavně ty tropické, které tady jsou také k dostání a dají se celkem lehce doma pěstovat.
Jinak je to tedy běh na dlouhou trať, protože jak je zde možné vidět, nevyrostou hned. Když se chce někdo bonsajím věnovat, tak buď do začátku vloží určitý finanční obnos a koupí si již strom v letech, nebo začne od začátku. Naučí se techniku ohýbání větví a jiné věci, ale ten se určitě do konce svého života nějakého velkého úspěchu nedočká.“
Je rozdíl, když si budou chtít čtenáři pořídit bonsaj například do paneláku, nebo naopak do cihlového domu?
„Co je z mírného pásma, tak se pěstuje venku, což prodejci dost často špatně vysvětlují, protože tyto bonsaje musí mít v noci pokles teploty, a k tomu v bytech nedochází. Subtropické se musejí natáčet, protože se budou klonit za světlem, ale opět potřebují přes zimu chlad. A kdo má dnes doma deset stupňů? Nikdo. Takže nejlepší na pěstování v bytě či domě jsou tropické – a na to je třeba se předem pořádně zeptat.“
Jak se pohybují ceny bonsají?
„Většinou co rok, to jeden tisíc. Například tady je na prodej stoletý javor, který stojí bez dvou set sto tisíc. Každý stromek má cedulku s názvem a zezadu je napsána cena.“
Znamená to tedy, že všechny bonsaje tady na výstavě jsou ke koupi?
„Všechny ne, protože ne všichni pěstitelé vše prodají. Já osobně bych žádnou ze svých bonsají neprodal. Pěstuji je jako koníčka. Semena jsem si přivezl ze svých cest po Americe. Ale jsou lidé, kteří se tím zabývají, jako třeba pan Pišl, který má tuto výstavu s námi. Bonsaje jsou jeho byznys. Jezdí do Číny a Japonska, odkud je dováží. Většina jeho stromů je tu na prodej.“
Jak jste spokojen s výstavou a její návštěvností?
„S výstavou jako takovou jsem spokojený moc, protože je opravdu na evropské úrovni. Pan Pišl, který tu expozici stavěl, je člověk, který dělá výstavy po celé Evropě, má tedy zkušenosti a hlavně vlastní obrovské Bonsai centrum, které zahrnuje všechny japonské věci a podle toho to také vypadá. (usmívá se) Naše výstava je ale bohužel oproti výstavě orchidejí málo navštěvovaná. Tam lidé zjistili, že jsou to květiny, které krásně kvetou a nejsou moc náročné. Nicméně je to tak i v celé Evropě…“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.