sobota 1. října 2022 Igor

Temelín kontroluje odolnost elektrárny vůči extrémním vlivům

Odolnost Jaderné elektrárny Temelín vůči extrémním vlivům jako je zemětřesení, záplavy či dlouhodobé silné mrazy prověřuje desítka odborníků. Výslednou zprávu předloží Státnímu ústavu jaderné bezpečnosti (SÚJB) na konci října, řekl ve čtvrtek agentuře mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Podle instrukcí evropské komise sledují na Temelíně tři okruhy testů. "První z nich je právě odolnost vůči extrémním vlivům a jejich kombinacím, Druhý okruh prověří elektrické napájení elektrárny v takových případech a třetí pak rozvod tepla," přiblížil Sviták.

Odborní pracovníci studují množství dokumentů a provádějí fyzické testy a zkoušky, spolupracují s dalšími specialisty, například ve Výzkumném ústavu jaderném v Řeži u Prahy. "Sledují se například příslušné absorbční prvky, ale i takové věci, jestli není v místnosti s čerpadly třeba neukotvený stůl, který by se mohl v případě zemětřesení hýbat," doplnil Sviták.

Hodnocení bude probíhat do konce října, pak výslednou zprávu obdrží SÚJB. "Výsledek prověrek všech 145 evropských jaderných elektráren pak evropská komise zveřejní do poloviny příštího roku," dodal Sviták.

Autor: Dobrin Stojcev, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bezedný Frank

Aby to při těch testech nepřehnali :-)

čtvrtek, 18. srpna 2011, 11:06

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.