sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Českobudějovické sportovní gymnázium část zkoušek pořádá v Praze

Talentové zkoušky uchazečů o studium na českobudějovickém sportovním gymnáziu se letos budou výrazně lišit proti jiným rokům. Důvodem jsou opatření související s koronavirem. Například plavci budou muset podstoupit talentové zkoušky v Praze, protože nikde blíže k Českým Budějovicím není otevřený bazén s potřebnými parametry. Novinářům to řekl ředitel Gymnázia Česká a sportovního gymnázia Antonín Sekyrka.

"Museli jsme talentové zkoušky přizpůsobit současným podmínkám. Pokud jde o sporty ve venkovním prostředí, tak to bylo o něco snadnější, protože můžeme improvizovat v přírodě. Ale zrovna v případě plavání je to výrazně obtížnější," řekl ředitel. Drtivá většina sportovišť v ČR je kvůli covidu uzavřena.

Sportovní gymnázium nabízí kromě plavcům studium například i fotbalistům, volejbalistům, kanoistům nebo tenistům. Předpokladem je, že uchazeč musí splnit talentové i přijímací zkoušky. Právě třeba fotbalisté nebo volejbalisté mohou potřebné testy v improvizované podobě zvládnout i mimo stadion nebo halu.

"Ovšem u plavců je to nemožné. Jednali jsme s městem, zda bychom nemohli pro tuto událost použít uzavřený českobudějovický bazén, ale bohužel jsme neuspěli. Provozovatel se striktně drží nařízených opatření. Proto musíme talentové zkoušky přesunout na bazén v pražském Strahově, kam nás pustí," uvedl Sekyrka.

Plavci budou mít podle něj letos nejtěžší pozici i v tom, že se na rozdíl od jiných sportů nesmí už tři měsíce připravovat ani individuálně. "Samozřejmě mohou běhat nebo doma cvičit, ale to plavání nenahradí," řekl ředitel jednoho z osmi gymnázií v ČR s přípravu zaměřenou na plavání.

Ministerstvo školství posunulo s ohledem na koronavirus termín talentových zkoušek na konec března. V minulosti je gymnázium pro uchazeče dělalo v lednu. Podle Sekyrky však úprava zcela nereflektuje současný stav. "Co když v termínu talentových zkoušek bude někdo v karanténě nebo bude mít přímo koronavirus? Pro takovou situaci zatím nemáme připravené řešení a nevím, jak by se postupovalo," řekl ředitel.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, školy, sporty, Č. Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.