Počasí dnes26 °C, zítra31 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

Na území Šumavy žije podle vědců několik desítek vyder říčních

Na území Šumavy žije několik desítek vyder říčních. Populace zvířete se v porovnání s minulým roky zvýšila a nyní je stabilní. Vyplývá to z monitoringu vydry říční, který zoologové zahájili v roce 2015. Šumavský národní park o tom informoval v tiskové zprávě.

„Výsledky dlouhodobého monitoringu nám jasně říkají, že vydře říční se na Šumavě daří. Náš monitoring sice v tuto chvíli neumožňuje stanovit její početnost, ale odhadujeme, že jí zde žijí desítky. Důležité ale je, že její výskyt zde je stabilní,“ uvedl náměstek ředitele NP Šumava Jan Mokrý.

Vydra je lasicovitá šelma, kterou v minulosti člověk téměř vyhubil. V současnosti je chráněným živočichem, Červený seznam druhů České republiky ji vede jako zranitelný druh. Před zhruba 50 lety ji v Česku hrozilo vyhynutí, když celorepubliková populace klesla na zhruba 170 zvířat. V současné době je v České republice vymezeno 26 evropsky významných lokalit důležitých pro ochranu vydry říční. Mezi ně patří i Šumava.

Pro monitoring v roce 2015 zoologové rozčlenili Šumavu do 86 čtverců o rozloze šest krát 5,6 kilometru. V každém území vybrali dva mosty přes řeku nebo potok, pod kterými jsou vhodné podmínky pro značkování vyder. „Vydra patří mezi teritoriální druhy a své teritorium si značí mimo jiné trusem. Zanechává jej často pod mosty, kde výhodou je, že ho nesmývá déšť. Důležitou podmínkou je například to, že konstrukce mostu musí umožnit vydře, aby pod ním prošla takzvaně suchou nohou. V takovém případě je relativně snadné potvrdit přítomnost tohoto živočicha v dané lokalitě. A právě potvrzení přítomnosti je cílem monitoringu,“ uvedl Mokrý.

Během monitorovacího období nebyla nikdy obsazena pouze jedna sledovaná lokalita, a to Bílá strž v oblasti Královského hvozdu. Ovlivňuje to zřejmě fakt, že kyselá a dravá voda s vysokými skalními výstupy není příznivá ani pro život pstruhů, kteří jsou podstatnou částí vydří potravy.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, příroda, Šumava, Jihočeský, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na území Šumavy žije podle vědců několik desítek vyder říčních  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.