Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekSobota, 16. listopadu 2024, 19:00
Střední odborná škola ekologická a potravinářská Veselí nad Lužnicí v současné době nabízí tyto čtyřleté maturitní obory: přírodovědné lyceum, ekologie a životní prostředí (zaměření biologie a ekologie živočichů, ochrana a tvorba životního prostředí), analýza potravin (kvalita a bezpečnost potravin), technologie potravin (zaměření na potraviny a biotechnologie). Je Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Spolupráce s praxí je pro SOŠ ekologická a potravinářská ve Veselí nad Lužnicí velmi důležitá. Z dlouhodobého hlediska se škola orientuje na spolupráci s výrobními podniky (například MADETA a. s., České Budějovice; mlékárna Schreiber Benešov, mlékárna Hollandia a.s., AGRO-LA, Jindřichův Hradec; Budějovický Budvar, n. p.; Samson a. s., České Budějovice; Bohemia Regent Třeboň; Pivovar Bernard Humpolec a další velké pivovary; minipivovary; PROPESKO Veselí n. L.), výzkumnými organizacemi (Výzkumný ústav meliorací a ochrany půd Praha-Zbraslav, MILCOM a. s. – Výzkumný ústav mlékárenský, Ústav jaderného výzkumu Řež u Prahy) a státní správou (Chráněná krajinná oblast Třeboňsko, Národní park a CHKO Šumava, městské úřady). Významnou složkou činnosti je spolupráce s vysokými školami, zejména s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze.
Praktická cvičení absolvují studenti již od prvního ročníku. Studenti oboru ekologie a životní prostředí v rámci praxe udržují naučnou stezku Borkovická blata, kde každoročně provádějí terénní práce a učí se chránit přírodu. Individuální praxe žáků třetích a čtvrtých ročníků zaměřených na ochranu životního prostředí probíhají v oblasti vodohospodářství, nakládání s odpady, státní správy, správy chráněných krajinných oblastí a národních parků, v laboratořích monitorujících životní prostředí. Žáci, kteří studují zaměření biologie a ekologie živočichů a rostlin, získávají praxi v zoologických i v botanických zahradách, firmách na chov akvarijních ryb a v záchranných stanicích živočichů.
Praktická cvičení žáků v oboru analýza potravin se uskutečňují ve školní mikrobiologické, chemické i analytické laboratoři s vynikajícím přístrojovým vybavením. Součástí výuky je senzorické hodnocení kvality potravin, kdy žáci hodnotí chuť výrobku, jeho barvu, provádějí čichové zkoušky. Další praxi získávají v laboratořích potravinářských firem a výzkumných ústavů.
Praktická cvičení žáků v oboru technologie potravin se konají ve školním minipivovaru a ve školní minimlékárně, která je vybudována v Madetě v Plané nad Lužnicí. Žáci se učí vyrábět různé druhy mléčných výrobků. Typickým žákovským výrobkem jsou ochucené čerstvé sýry, sýr zrající v chladu s názvem Studentské zlatíčko, dlouho zrající sýry eidamského typu, školní máslíčko, školní jogurt neochucený a ochucený. Další praxi získávají žáci v mlékárnách a minimlékárnách v Jihočeském i dalších krajích. Ve školním minipivovaru se studenti učí vyrábět piva z různých tradičních i netradičních surovin. Zajímavostí je využití vlastního chmelu pro výrobu piva, který pěstujeme v ukázkové chmelnici na školním dvoře. K minipivovaru patří stáčecí zařízení do lahví, sudů, výčepní zařízení a chladicí box. Hotový výrobek, nefiltrované, nepasterizované pivo, je ověřován rozbory v mikrobiologických a analytických laboratořích školy a senzoricky hodnocen. V minipivovaru se žáci učí vyrábět tyto druhy piv: nealkoholické pivo, Blatské výčepní (10°), Blatský ležák světlý a tmavý (12°), Blatský švihák světlý (14°), piva pšeničná, speciální a ochucená. Budoucí sládci chodí také na praxi do minipivovarů a velkých pivovarů, kde získávají další dovednosti.
Za dobu své existence vybudovala škola výborně fungující vztahy s těmito zahraničními středními školami: Höhere Lehranstalt für Umwelt und Wirtschaft in Yspertal (Rakousko), která vyučuje obor životní prostředí a hospodářství, Höhere Bundeslehr – und Forschungsanstalt Francisco Josephinum in Wieselburg (Rakousko), kde se vyučuje studijní obor potraviny a biotechnologie, Zespół Szkół im. Wladyslawa Szybinskiego Cieszyn (Polsko), zaměření: lyceum, Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium (Maďarsko), zaměření: gymnázium a střední odborná škola pro ochranu životního prostředí, Spojená škola Rakovice (Slovensko). Každým rokem se za účasti žáků z Veselí nad Lužnicí, Rakovic, Yspertalu, Tokaje a Cieszyna konají mezinárodní ekologické projekty (tzv. ekoprojekty) na jedné z těchto partnerských škol. Tato tradice byla založena již v roce 1999 a trvá dodnes. V letošním školním roce se uskuteční již 25. Ekoprojekt, který bude hostit partnerská škola ze slovenských Rakovic. V jeho rámci mají studenti možnost seznámit se s okolními zeměmi a jejich životním prostředím. Mohou načerpat nové poznatky, pracovat v týmu, formulovat výsledky pokusů a v neposlední řadě se zdokonalit v angličtině, která je hlavním komunikačním jazykem.
Zdejší žáci se pravidelně dobře umisťují v olympiádách biologických, chemických, ekologických, z českého jazyka i v mnoha sportovních soutěžích. Také se účastní krajských i celostátních kol Středoškolské odborné činnosti a soutěže Enersol.
Před 2 lety byla ve škole vybudována fotovoltaická elektrárna. V roce 2023 byl zakoupen elektromobil ŠKODA ENYAQ IV. Také byl instalován nový vzduchotechnický systém, který umožňuje účinné větrání v průběhu vyučování s rekuperací tepla a s měřením množství oxidu uhličitého v učebnách a laboratořích školy. Tím škola dosahuje významných úspor ve spotřebě tepla.
V letošním roce škola realizuje projekt s názvem „Analýza školních potravinářských výrobků“, který je hrazen z Fondu malých projektů INTERREG Česká republika-Rakousko. Projekt probíhá od poloviny října 2024 do konce září 2025. Partnerem školy je rakouská potravinářská škola HBLFA Francisco Josephinum Wieselburg. Žáci obou škol pracují ve společných skupinách. Provádějí senzorickou analýzu, mikrobiologické a chemické rozbory piva, sýrů, tvarohu, masných výrobků. Projekt má 3 fáze. První probíhá ve Veselí nad Lužnicí, druhá ve Wieselburgu, ve třetí fázi budou žáci prezentovat výsledky na závěrečné konferenci koncem září 2025 ve Veselí nad Lužnicí.
Pro žáky ze vzdálenějších míst má Střední odborná škola ekologická a potravinářská k dispozici domov mládeže, částečně v budově školy, částečně v její bezprostřední blízkosti. Kromě ubytování a celodenního stravování mají žáci k dispozici klubovny a studovny. Volný čas mohou trávit v různých zájmových kroužcích. Ubytovaní žáci navíc úspěšně dlouhodobě spolupracují se soběslavskou Rolničkou a s Domovem pro seniory ve Veselí nad Lužnicí.
Letošní den otevřených dveří se uskuteční ve středu 27. listopadu 2024 od 14.00 hod. Jeho součástí bude:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.